Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
46 postów 72 komentarze

Zawsze po prawej stronie

Migorr - Student, rocznik 89.

Czy korwinizm to utopia?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Program społeczno-gospodarczy Janusza Korwin-Mikkego. Nowy wspaniały świat, czy utopia?

 

W dzisiejszej notce chciałbym dokonać osobistej, subiektywnej oceny pewnego prądu politycznego, jakim jest tzw. "korwinizm". Czy ruch skupiony wokół Nowej Prawicy odwołuje się do szlachetnych wzorców, czy ma szansę na sukces, czy jest odpowiedzią na problemy społeczno-gospodarcze, czy jej postulaty są możliwe do wprowadzenia dziś, tu i teraz? Chciałbym jasno podkreślić, odpowiedź jest bardzo złożona i niejednoznaczna.

Świat marzeń Janusza Korwin-Mikkego jest krainą wiecznej sprawiedliwości i szczęśliwości, w której chętnie bym zamieszkał, bardzo chętnie, oddałbym wszystko, żeby tak był poukładany świat. Że ten kto najwięcej pracuje, najwięcej zarabia, że pracy, dzięki likwidacji biurokracji będzie aż nadto i dla każdego wystarczy. Że państwo nie będzie musiało wydawać na socjal, bo każdy będzie zarabiał wystarczająco dużo. Że kobiety będą mogły wychowywać dzieci w domu, bo bandyckie podatki zostaną zniesione i do utrzymania rodziny starczy pensja ojca. Że klasa urzędnicza przestanie ssać z publicznego "cyca", bo będzie zwyczajnie niepotrzebna. Że choć może i w pracy będzie wyzysk i niełatwo, to przecież po pracy będziemy panami życia z powodu niskich cen towarów i usług. A i po kilku latach pracy pieniądze zawsze będą mogły pracować same na siebie. Że człowiek będzie absolutnie wolny, że państwo się odczepi od jego rodziny, dzieci, nie zachce jej indoktrynować i wychowywać. Że państwo przestanie traktować obywateli jak półniewolnicze bydło, które się prowadzi na rzeź. A i motłoch, dzisiaj omamiony środkami masowego przekazu nie będzie miał większego wpływu na władzę, gdyż zapanuje dziedziczna monarchia. Że nawet ci biedni, chorzy i opuszczeni będą mieli lepiej, niż dziś, bo wesprze ich bogata, lokalna społeczność, lepiej znająca się na potrzebach ubogich, niż urzędnik szczebla centralnego. Że państwo oszczędzając na wszystkim innym, będzie miało większe środki na obronność i wojsko, umacniając swoje granice. Całość jest przyprawiona konserwatywnym światopoglądem w sferze obyczajowości. Ogólnie człowiek dobry ma mieć dobrze, a zły ma mieć źle. To tak tylko w największym skrócie.

Powyższy opis jest sielanką, pobudza do myślenia, jest bardzo atrakcyjny. Ale czy świat idealny kiedykolwiek istniał? I czy kiedykolwiek może istnieć? Czy można go zaprogramować czerpiąc z jakiejś ideologii? Komuniści też chcieli powszechnej szczęśliwości i dobra dla każdego. W teorii tak było, w praktyce się nie sprawdziło. Nie tylko nie było powszechnego szczęścia, była powszechna tragedia.

Moim zdaniem ideologia Nowej Prawicy miałaby rację bytu tylko w świecie, który w całości popierałby prawicowe gospodarczo reguły. Świecie w którym państwa narodowe respektowałaby tylko i wyłącznie "niewidzialną rękę rynku", świecie w którym pieniądz miałby realną wartość, a nie byłby papierkiem który można w nieskończoność dodrukowywać, zadłużając przy tym na potęgę cały świat. Świecie, w którym agencje ratingowe nie trzęsą jednym pociągnięciem pióra całym rynkiem światowym i nie są poddane korupcji, dostrzegając rzeczywiste zagrożenia ekonomiczne, takie jak upadek Lehman Brothers i całego rynku nieruchomości Stanów Zjednoczonych w 2008 roku.

Po transformacji ustrojowej w 1989 wielu wiele mitów nurtu neoliberalnego stało się obowiązujące. Że wchodzimy w okres gospodarki rynkowej, wolnego rynku, że warto prywatyzować, że pieniądz nie ma narodowości. Obecny kryzys finansowy chyba ostatecznie te bajki rozwiał. Żyjemy w systemie kompradorskim w którym władzę i pieniądze mają nie ci co najwięcej pracowali, a ci co najgorliwiej spełniali polecenia moskiewskiego okupanta przed 1989 rokiem. Prywatyzacja miała uzdrowić polską gospodarkę. W większości okazała się rabunkowym przedsięwzięciem, pakującym w kieszenie postkomunistycznej sitwy i zdrajców ideałów Solidarności cały majątek narodowy Polaków, doszczętnie dziś zniszczony. Padł też mit pieniądza bez narodowości. Wiele z polskich firm było "sprywatyzowanych" w taki sposób, że trafiło w ręce państwowego właściciela, tyle że z zagranicy. Albo też rzeczywiście w ręce prywatne, tyle że pod kontrolą państwowego lobby. W rezultacie "wolnego rynku" mamy taką sytuację, że włoski FIAT przenosi produkcję z Polski do Włoch, by zapewnić pracę własnym obywatelom i to pomimo niższych kosztów produkcji w Polsce. Polskie stocznie, perła w koronie naszej gospodarki nie istnieją. Nie istnieje już tysiące innych zakładów pracy. Oddaliśmy wszystko, wraz z tak strategicznym sektorem, jak bankowość.

Dlaczego Polskę spotkało takie spustoszenie. Uważam, że jest to wynik wprowadzanych na hurra, zbyt daleko idących reform Balcerowicza, tak na marginesie człowieka przysłanego nam znikąd, być może celowo przez zachodnich ekonomistów. Polska, która z miejsca, bez żadnych doświadczeń, stała się krajem wolnorynkowym, przestała być konkurencyjna w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Raz, że z powodu zacofanego sowieckiego przemysłu, a dwa z powodu kolonizacji dokonanej przez socjalistyczne państwa Europy, uczące nas liberalizmu gospodarczego. Do czego zmierzam. W socjalistycznym świecie, który nas otacza, w dobie państw narodowych, które także w ramach Unii Europejskiej, dążą do pomyślności tylko dla własnych obywateli, robienie z Polski jedynego kraju w pełni liberalnego gospodarczo jest niebezpieczne.

Podejrzewam, że państwowe firmy zagraniczne pod płaszczykiem "prywatnego właściciela" doprowadziłyby Polaków do zupełnego niewolnictwa, z jeszcze bardziej wydłużonym czasem pracy i jeszcze mniejszymi płacami, samemu zaś zyski wyprowadzając za granicę. Stalibyśmy się kolonią Europy, która mogłaby się u nas tanio zaopatrywać w montowane produkty finalne. Polacy mieliby też drożyznę z powodu kontroli naszego rolnictwa i supermarketów przez zachodnie koncerny. A na szpitale i leczenie nie byłoby wszystkich stać. 

Chciałbym bardzo jasno stwierdzić, jakkolwiek bardzo sobie chwalę wolnorynkowy model gospodarki, o tyle sądzę, że jego wprowadzenie w Polsce, przy socjalistycznej Europie to samobójstwo. Być może moje przewidywania są przesadzone, no ale jak pisałem to moja subiektywna ocena. Równie dobrze system popierany przez Nową Prawicę mógłby powodować powszechną szczęśliwość, lepszą efektywność pracy, rozwój nauki i technologii. Ale to tylko wtedy, gdy ten model zostanie przyjęty i respektowany przez więcej, niż jedno państwo. Tak też przecież było do XIX wieku, w okresie industrializacji zapewniającej ogromny rozwój gospodarczo-naukowy Europie. Z drugiej jednak strony tak sobie myślę, skoro stare systemy społeczno-gospodarcze były tak dobre, to dlaczego ktoś wpadł na szatański pomysł komunizmu? Może jednak istniał wyzysk, może wcale nie był dobry dla tych, którzy byli mu poddani. Może było tak, że ci co najwięcej pracowali wcale najwięcej nie zarabiali? Dlaczego też obalono monarchie, skoro według Janusza Korwin-Mikke były tak dobre? A może nie były wcale tak dobre, tak samo, jak dobra nie jest demokracja. A może rację miał Winston Churchill, mówiąc, że demokracja to najgorszy sytem na świecie, ale lepszego dotąd nie wymyślono?

Powiem szczerze, nie rozumiem ślepej wiary środowiska Nowej Prawicy w wyższość kapitału prywatnego nad państwowym. Oczywiście w większości tak jest, tylko czy zawsze? I czy zawsze interwencjonizm państwowy w gospodarce jest zły, zwłaszcza w czasach konkurujących między sobą socjalistycznych państw europejskich? Dodam więcej, państwowe finansowanie może być w pewnych przypadkach wręcz konieczne, bo pozwala na zgromadzenie znacznego, własnego i co najważniejsze niezależnego od obcych kapitału, czasami niedostępnego na rodzimym wolnym rynku. Wolałbym, żeby państwo było traktowane nie jako nasz opiekun, ale idąc tropem Ryszrda Opary, jako Spółka Akcyjna, pomnażająca zyski obywateli.

Co jednak cenię w programie politycznym Janusza Korwin-Mikkego? Przede wszystkim postulaty dążące do szeroko pojętej deregulacji, całkowitego uwolnienia małego i średniego biznesu. Podobają mi się postulaty obniżenia podatków, redukcji do minimum represyjnego aparatu urzędniczego, likwidacji wielu absurdów naszego życia.

Podpisuję się obiema rękoma pod programem światopoglądowym Nowej Prawicy, prezentującego konserwatywne, chrześcijańskie wartości. Popieram reformę sądownictwa, wojska. Popieram dążenie do wolności osobistej, decydowania samemu o swoim losie. Popieram walkę z  takimi nonsensami, jak przymusowe ubezpieczenia, przymusowy ZUS, przymus szkolny, przymusowe szczepienia, nakaz zapinania pasów w samochodzie, zakazy posiadania narkotyków, wszelkie uprawnienia, zgody na wycięcie drzewa we własnym ogródku i tym podobne.

Jak zatem widać, Polska potrzebuje takiej siły politycznej, która będzie całkowitym zaprzeczeniem Platformy Obywatelskiej. Partia ta, która uważa się za liberalną gospodarczo jest aż za bardzo liberalna gospodarczo, tam gdzie być nie powinna, czyli w dzikiej prywatyzacji majątku narodowego, udowadniając to już za czasów UD i UW. I nie jest liberalna gospodarczo, tam gdzie być powinna, czyli w dziedzinie małych i średnich przedsiębiorstw, podatków, "taniego państwa", poziomu długu publicznego. I moim zdaniem, Nowa Prawica ma szansę się taką antyplatformą niedługo stać, jeśli tylko zmieni swoje podejście do makroekonomii. Nie chodzi o zmianę poglądów, one są słuszne, tylko moim zdaniem nieskuteczne na dziś, przy takiej konstrukcji obecnego świata. I jeżeli ktoś myśli, że robiąc z Polski "zieloną wyspę" liberalizmu gospodarczego na socjalistycznym morzu, da szczęście naszym obywatelom, to wełdug mnie jest utopistą.

Powtarzam, według mnie. To jedynie moje subiektywne zdanie, proszę nie przyjąć tego jako wymądrzanie się.

Źródło grafiki: //g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/560000/560285-prezes-nowej-prawicy-janusz-korwin-mikke.jpg

KOMENTARZE

 • @ autor
  A jest taka jednostka (chorobowa ? ) ;-)))
  Pozdrowienia ! Miłej dyskusji.
 • OK, ale nie do końca się zgadzam
  Piszesz, że przy obecnej Europie nie powinno być liberalizmu w naszym kraju. Tylko, że prawda jest taka, że liberalizm to był w naszym kraju przez chwilę (ustawa wilczka) i w niepełnej formie.

  Myślisz, że prywatyzacja Telekomunikacji Polskiej, banków i innych dóbr mocno-wartościowych odbywała się bez przekrętów, korupcji, zmów interesów ?
  W liberalizmie ustanawia się wysoką cenę wywoławczą i jest licytacja kto da więcej - u nas jest inaczej - bezpieczniackie watahy które naprawdę rządzą głównymi sektorami gospodarki (i oczywiście politykami-marionetkami) opchnęły to co trzeba i komu trzeba - bez żadnych zasad wolnorynkowych.

  Pamiętaj, u nas w Polsce nie było prawdziwego liberalizmu. U nas obowiązuje kapitalizm kompradorski gdzie ostatnie słowo mają niewidzialni z wielkimi wpływami.

  W prawdziwym liberalizmie, który jest głoszony przez Korwina - jest zrozumiałe przez każdego proste prawo, sądy z ławą przysięgłych, przejrzysta licytacja z *dobrą ceną wywoławczą, nieuchronność kary i państwowe wojsko i policja.

  * dobra cena, czyli biorąc takie KGHM gdyby polskie państwo chciało sprzedać to liczmy na przykład: roczny zysk netto x 100 = cena wywoławcza.
  Nie znam się, ale na pewno są specjaliści, którzy są niezależni i by wyceniliby dobrze.
 • @Autor
  "Powtarzam, według mnie. To jedynie moje subiektywne zdanie, proszę nie przyjąć tego jako wymądrzanie się."
  Brawo! Pierwszy bloger na NE ktory bez fanatycznej postawy mentora przedstawia swoje poglady.
 • @Migorr
  Ja jestem korwinistą i tu tłumaczę utopijność moich poglądów, a zatem odpowiadam na tytułowe pytanie: http://gps65.salon24.pl/450185,utopia

  Nie jest prawdą, że jeśli nikt nie zgromadził kapitału, albo wszyscy zostali ograbieni, to z takiego zerowego punktu startowego jest w stanie wyjść tylko aparat przemocy mający monopol na stosowanie siły na danym terytorium, na którym nikt nic nie ma i tylko taki aparat potrafi skutecznie zebrać kapitał, by konkurować gospodarczo z innymi posiadaczami kapitału na innych terytoriach.

  Co by ten aparat nie robił, to może jedynie stosować przemoc wobec tych, którzy nic nie mają na jego terytorium - obcym nie zagrozi, bo oni w każdym momencie mogą się wycofać, gdy ten aparat zacznie ich do czegoś przemocą zmuszać. Ci, którzy nic nie mają mogą mieć więcej tylko poprzez pracę i dobrowolną współpracę - każda przemoc stosowana wobec nich tylko i wyłącznie osłabi efekt synergiczny ich współpracy, a zatem utrudni im gromadzenie kapitału.

  Jedyne co sensownego może zrobić aparat przemocy, to chronić mieszkańców, na terenie których ma swój monopol, przed tym by się nawzajem nie krzywdzili, nie zabijali, nie okradali i by nie robił tego nikt z zewnątrz - wtedy taki aparat będzie pożyteczny. Ale gdy zacznie sam prowadzić działalność gospodarczą, gdy zacznie konkurować z tymi, których powinien chronić, gdy im zacznie siłą zabierać owoce ich pracy na własne działania gospodarcze, to zawsze zaszkodzi - w każdych warunkach i okolicznościach.

  Moim zdaniem to ten system jaki teraz nas opanował jest utopijny - bo po prostu nie działa, nie sprawdza się w praktyce! To koncepcja by aparat przemocy zaprząc do działań gospodarczych jest utopijna! Wojownik, żołnierz, urzędnik, dyplomata, polityk, nigdy nie będą dobrymi gospodarzami, nauczycielami czy lekarzami! Zaprzęganie ich do tych działań to utopia - to nie działa!
 • @Logic 14:46:24
  Również uważam, że @migorr jest rozsądnym, myślącym człowiekiem i bardzo dobrze, że tutaj pisze. Jeden z poprzednich tekstów - o szkolnictwie bardzo mi się podobał, dzięki czemu przeczytałem go do końca.
 • Nigdzie
  w programie KNP, wypowiedziach JKMa czy innych wolnorynkowców nie ma postulatu brzytwy prawnej. Jesteśmy realistami i wiemy, że wprowadzenie wolnego rynku musi odbyć się stopniowo poprzez sukcesywne likwidowanie przepisów poczynając od najbardziej szkodliwych.

  W gospodarce wolnorynkowej praktycznie nie istnieje niebezpieczeństwo zniewolenia pracowników bo państwowych i korporacyjnych firm będzie zbyt mało w stosunku do milionów firm prywatnych.

  Pronarodowe rozwiązania prawne w gospodarce w okresie przejściowym zależą tylko od wyborców wybierających parlamentarzystów - albo Polaków albo agentów.

  Dla państwa wolnorynkowego państwa socjalistyczne wokół to wymarzona sytuacja tak jak dla państwa silnego politycznie i militarnie najlepsi są słabi sąsiedzi. Państwo wolnorynkowe z niskimi kosztami działalności gospodarczej przyciąga również mały i średni obcy kapitał co drenuje gospodarki ościennych państw. Wrogi kapitał państwowy czy korporacyjny traci w ten sposób podstawy bytu.
 • Brawo..
  Bardzo dobre przemyślenia...
  System JKM może zaistnieć jeśli cała UE zbankrutuje na tyle, że nie będzie już komu "dobrowolnie" pracować na urzędniczą narośl (ale szanse na to są - przynajmniej w jakiejś rozsądnej perspektywie czasowej - raczej niewielkie).
  Jak na razie zbyt wielu ludzi dobrze żyje w tym bałaganie i w myśl zasady "raz zdobytej kasy nie oddamy nigdy" nie pozwolą na żadne zmiany.

  Jest jeszcze inna strona medalu są państwa (Niemcy, Rosja które grają globalnie). Bardzo ciekawie plany Rosji opisano w 3 numerze "W sieci" - fascynujący artykuł.
  Grają globalnie na stworzenie Unii Azjatyckiej i równocześnie w rejonie Turcji i Bałkanów. Mają palny strategiczne na dziesiątki lat. Nasi włodarze zajmują się drobnymi przekrętami "afera hazardowa" itp. tu ukradną milion tam paręnaście milionów, to drobni wyrobnicy a nie gracze światowi.
  Więc możliwe ze niedługo skończymy jako czyjaś podbita prowincja i skończą się nasze bolączki wyborcze.
 • @4 tony trotylu 14:54:10
  My już jesteśmy taką kolonią, a tak poza tym, bardzo dobry tekst. Gratulacje dla autora wpisu.
 • KOSZMARNE BZDURY i BEŁKOT ...
  Artykuł zawiera wyłącznie BEŁKOT, brak jest podstawowej wręcz umiejętności analizowania PRZYCZYNOWO-SKUTKOWEGO.

  Autor kompletnie myli pojęcia, nie rozumie czym jest WOLNY RYNEK i interwencjonizm ...

  Za 1-2 godziny odpiszę wyjaśniając moje stanowisko ...
 • Korwinizm to nie grzech, to wstyd.
  a Nowa Prawica to sekta.
 • Wszyscy Won !
  Włącznie z Korwinem
 • @noman 14:43:48
  http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/607042,rekordowy_zysk_kghm_w_2011_r_koncern_zarobil_ponad_11_mld_zl.html

  11x100=1,1 bln
  Aktualna kosmiczna kapitalizacja to 38 mld zł
  Skoro Pan się nie zna proponuję ostrożniej zabierać głos.
 • @korwinista 14:50:53
  Serce kapitalizmu.

  http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/414745,sobolewski-odrzuca-zarzuty-wz-z-filmem-klatwa-faraona.html
 • @nikander 15:28:36
  A ten ja zwykle tylko obrażać potrafi.
 • @refugee 15:37:46
  Daj przykład.
 • @Cezary Bialik 15:50:11
  Kapitalista buduje fabryki i produkuje. Serce kapitalizmu bije w każdej fabryce a nie w norach finansowych szulerów.
 • @Cezary Bialik 15:47:39
  A ile są warte eksploatowalne zasoby miedzi? Każda inwestycja ma określony okres zwrotu i założony okres i poziom zysków. Mniej więcej wiemy jaki jest poziom organizacji KGHM i wiemy, że zmiana struktury firmy podniosła by poziom opłacalności.
 • @korwinista 16:06:23
  Na jakiej podstawie oparte są te twierdzenia
 • @korwinista 16:00:59
  Banki to spisek masonów
  Giełda układ geszefciarzy
  Korporacje wymysł komunistów
  Warzywniaki to prawdziwy kapitalizm takie jest widzenia świata przez wolnorynkowców
 • Hodyn
  Utopia - to marksiści.
 • Biedne sieci
  http://www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/sieci-handlowe-nie-chca-ujawniac-danych-o-placonych-podatkach,75480.html
  Wnioskuję o pomoc publiczną
 • @Cezary Bialik 16:15:37
  Na podstawie podstaw ekonomii a w kwestii restrukturyzacji KGHM znajomości niektórych aferek w tej firmie. Kto tego nie wie nich się nie błaźni głupimi komentarzami.
 • @Cezary Bialik 16:18:34
  Jak to się ma do mojego komentarza? Jak pięść do nosa.
 • @korwinista 16:47:13
  KGHM to spółka giełdowa powinna być transparentna jeżeli nawet tam kwitnie geszeft to co dzieje się w „sprywatyzowanych” firmach
  Co komu do zarządzania w spółce to takie "nierynkowe"
 • @korwinista 16:49:23
  Ależ pasuje idealnie bo nigdy nie doprosiłem sie chociaż małego wzorca wolnego rynku.
  W myśl hasła wypaczenia to nie my, my posiadamy Świętego Grala swobód gospodarczych które nigdzie nie istnieją. A wiemy że mamy rację.
 • Student1989 rocznik
  Brawo, ładnie przedstawiłeś korwinizm jako sielankę, bo taka jest prawda o tej bajce JKM. To nie grzech ale wstyd @nikander skomentował...

  Po pierwsze trzeba zacząć od pierwszej utopii jaką był marksizm-leninizm, opisany w niej Raj nie jest i nigdy nie był możliwy do wprowadzenia na Ziemi, bo Natura ma swoje żelazną i kardynalną zasadę według której toczy się życie i zawsze zgodne z porządkiem istniejącym w naturze.

  Zgodnie z powyższą zasadą Natury, wszystko, co sobie wymyślił JKM, jest bajką do trzeciej potęgi i utopią, zwaną także bzdurą. Swoją drogą Wałęsa myślał na rybach podobnie jak JKM. I okazało się, że był tyko Bolkiem...Czyli durniem do kwadratu.
 • @nikander 16:40:41
  Ciekawi mnie z czego żyjesz ,podejrzewam ,że nigdy nie pracowałeś poza tzw.budżetówką-czytaj kosztem społeczeństwa.Dlatego tak bronisz tego co jest.Tylko żebyś ty był przy żłobie.

  Pozdrawiam
 • @Cezary Bialik 16:53:45
  Używaj interpunkcji bo nie idzie zrozumieć o co ci chodzi.
 • @Cezary Bialik 16:56:54
  Za to wzorzec korupcyjnego syfu masz pod nosem i ci pasuje.
 • @korwinista 17:04:47
  Trzeba było skończyć podstawówkę
 • @liberalkonserwatywny 16:59:54
  A gdzie to ja bronię tego co jest? Pokaż. Jednak rozdeptywanie korwinistów to obowiązek każdego kto Polak i trochę oleju w głowie ma.
 • Głupi Amerykanie
  Czemu nie chcą kupować za połowę ceny?

  http://www.cire.pl/item,70029,1,0,0,0,0,0,usa-wprowadza-cla-antydumpingowe-na-chinskie-wiatraki-energetyczne.html
 • @Cezary Bialik 17:13:28
  No właśnie, interpunkcji uczą w podstawówce.
 • @ Autor - O interwencjonalizmie państwowym pisał M. Freedman - proszę jeszcze raz przestudiować aspekt podatku celnego...
  .
  W handlu międzynarodowym. Anglicy nie stosowali podatku celnego przez bardzo długo czas i jakoś nie stali się słabi i niewypłacalni.
  Zależności i różnego rodzaju prawidła opisywane pod szyldem "liberalizmu klasycznego" są podstawą "niewidzialnej ręki rynku".
  Proszę nie mylić systemu gospodarczego i systemu politycznego, są to 2 byty całkowicie od siebie niezależne!!!
  Przeciwieństwem socjalizmu (i demokracji) nie jest i nigdy nie był kapitalizm!!! Jest nim republikanizm (początek USA).
  Kapitalizm to powstała spontanicznie (naturalnie) organizacja gospodarek, bez centralnego planowania.
  Każdy system kolektywistyczny - wymyślony w sposób sztuczny jest konglomeratem polityki i próby (w większości nieudolnej) sterowania procesami gospodarczymi przez organy Państwa.

  Pisze Pan, że MONARCHIE padły bo być może był złe, otóż owe twory przez 99% istnienia ludzkość wypełniały przestrzeń organizacyjną, którą dziś nazywany Państwem, a kiedyś Królestwem. Królowie nie mówili ile trzeba wyprodukować butów, czy chleba!!! Królowie zwykle zajmowali się polityką zagraniczną i militarną, dopiero ustrój arystokratyczny a potem plutokratyczny zniszczył Monarchie. Ponieważ arystokracja wiedziała, że Monarcha zwłaszcza silny może zniweczyć mrzonki o ichnim rządzeniu.

  Jeżeli nie chcemy Monarchii to wprowadźmy ustrój republikański, ale bez dennej demokracji.
  Korwinizm jest niczym innym jak nowoczesnym przesłaniem Adasia Smith'a o leseferyzmie państwa, powrotem do idei wyższości praw naturalnych nad prawami stanowionymi, o których pisali już filozofowie greccy - Arystoteles czy Platon (którzy byli antydemokratami, za co zapłacili własnym życiem).
  Niestety niewielu ludzi w dzisiejszej masie "lemingowców" wychowanych na GW i "prawdzie z TVN" jest w stanie do jakiejkolwiek refleksji.

  Za powyższą jednak bardzo Panu dziękuję - dałem 4*
 • @nikander 17:15:55
  Żeby rozdeptywać trzeba mieć trochę więcej w głowie niż tylko chamskie wyzwiska. Ty masz olej...palmowy.
 • @prof.Rivell 17:39:29
  Może dlatego że byli dominującą gospodarką i to oni ustalali warunki gry

  „Królowie nie mówili ile trzeba wyprodukować butów, czy chleba!!”
  Oczywiście bo im wisiało ile duszyczek rozstanie się z tym padołem z głodu
 • @Cezary Bialik 17:51:51
  Posiłkowali się przy tym łupieniem kolonii
 • @Cezary Bialik 17:51:51
  "...im wisiało ile duszyczek rozstanie się z tym padołem z głodu"

  Trzeba wyjątkowego nieuka żeby takie coś formułować. Król, tak jak dzisiejsze rządy musi mieć z kogo ściągać podatki. Tym bardziej opłaty z dzierżawców własnych włości. Ehhhh... i takie coś komentuje tematy ekonomiczne.
 • @Cezary Bialik 17:51:51
  Oj, a kto bronił Hiszpanom, czy Holendrom stosowania podobnych praktyk? Z tą dominacją to było odwrotnie, dominowali ponieważ mieli wolny handel i wszyscy woleli robić interesy z Angolami, niż płacić podatki w Holandii.
  A Królom wcale nie wisiało to ilu jego poddanych głoduje, oj nie masz Waść racji, pamiętaj że to właśnie poddani płacili daniny w postaci "pogłównego" lub innych podatków. Problem nie w tym ile Musimy zapłacić, ale w tym ile Nam zostanie.
  Jeżeli JKM mówi, że max. podatek jaki byłbyś zobowiązany do odprowadzenia to 3% twoich rocznych dochodów, to ja w to wchodzę, powtarzam 3%, a jak obecnie 86%. Zastanów się nad tym.
  Wolność gospodarcza to możliwość produkowania co się chce i ile się chce. Chcesz być gorzelnikiem - proszę bardzo - rób wódeczkę, chcesz być doręczycielem listów i paczek, a proszę cię bardzo - pamietaj tylko o jednym - "KLIENT NASZ PAN". Masz klienta zarabiasz, nie masz nie zarabiasz. Popyt - podaż. Co w tym trudnego do zrozumienia?
  AHA i stare przysłowie słowiańskie "Bez pracy nie ma kołaczy". Powiedz to głośno Pani Ministru Nowaku lub Ministrze Musze...Po co w ogóle istnieją takie ministerstwa? Co bez Pani Muchy też mogę biegać i skakać, ale skakać tak jak Ja chcę, a Oni by woleli żebym skakał tak jak Oni zagrają. Wolność chłopie to jest rzecz bezcenna.
 • @korwinista 18:04:02
  Myślę, że nie należy obrażać tylko uświadamiać. Panu Cezaremu brak jest podstawowej wiedzy, a tę którą posiada - nabył od ... cóż ... może Rysia Bugaja lub Vincentego?
  Na "lemingoze" działa najlepiej kubeł zimnej wody w postaci niewypłacalności kredytowej, nagle wszyscy poddani takie kuracji rozumieją, że pieniądze filtrować z powietrza może jedynie Mennica Państwowa ponaglana zleceniami z "Banków Komercyjnych" - oczywiście pod ponagleniami podpisuje się nie kto inny jak Jan Krzysztof Bieliecki - słynny ekonomista, bankowiec - jeden z cudotwórców sukcesu III rzeszpospolytej kaszubskiej.
 • @prof.Rivell 18:04:56
  Tak mi się kołacze że to Anglia posiadała największą flotę. Więc niezależnie od tego kto co gdzie wyprodukował i tak przewoziły to w większości angielskie statki.

  Jak się komuś nie podobało to spotykał „piratów z Karaibów” :)
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Francis_Drake

  „A Królom wcale nie wisiało to ilu jego poddanych głoduje, oj nie masz Waść racji, pamiętaj że to właśnie poddani płacili daniny w postaci "pogłównego" lub innych podatków. „
  Bynajmniej większe podatki to więcej poborców ewentualnie kilka ściętych głów.
  Ostatecznie rozwój Rzeczpospolitej brał się z niemocy ściągania podatków przez słabych królów. Koniec był jaki był.

  Z jednym się zgodzę za 3% da się utrzymać dwór.
 • @Cezary Bialik 18:30:56
  http://www.ekonomia24.pl/artykul/849842.html
  3% to 45 mld zł nie starczy na obsługę zadłużenia
 • @AUTOR
  1. Pierwszy błąd polega na tym, że uważasz, że JKM ma jakiś "świat", w którym wszystko działa perfekcyjnie.

  Otóż NIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  JKM jedynie OPISUJE ZASADY rządzące światem !!! To są PRAWA NATURY takie same, jak GRAWITACJA i żadna siła nie może ich "znieść" ani "zlikwidować" !!!


  2. Pracy zawsze jest dużo (a dzięki socjalizmowi-interwencjonizmowi-biurokracji jest jej nawet więcej, niż być powinno, bo znaczna ej część jest bezsensowna).

  Ilość praco potrzebnej do wykonania jest NIESKOŃCZONA, bo nieskończone są potrzeby ludzkie.

  3. JKM nigdy nie twierdził (ani żaden wolnorynkowiec), że KTOKOLWIEK będzie KIEDYKOLWIEK zarabiał "wystarczająco dużo" ... Co to w ogóle za BEŁKOT z tym "wystarczająco dużo" ??? Czy ty jesteś chory psychicznie !? Dlaczego używasz takiego bełkotu ???

  4. Różnica między Wolnym Rynkiem a komunizmem:
  wielu kretynów utożsamia utopię komunizmu z Wolnym Rynkiem.

  Jest to FUNDAMENTALNY BŁĄD !!!

  Komunizm to sytuacja, gdy ktoś chce ZAPRZECZYĆ prawo natury u prawu grawitacji i chce zmusić wodę w strumieniu, aby płynęła DO GÓRY !!!

  Tymczasem Wolny Rynek to sytuacja, gdy nie robimy NIC, bo woda przecież SAMA PŁYNIE NA DÓŁ !!!

  Gdzie jest problem ? Otóż na pompowaniu wody do góry można zarabiać, gdyż woda to ludzka praca i dobra, które powstają w jej efekcie. Złodzieje chcący się do tych dóbr dorwać muszą ludziom wmówić, że woda musi płynąć do góry i oni są specjalistami od jej bezsensownego pompowania d góry ...

  5. Wolny Rynek ma sens ZAWSZE i WSZĘDZIE, nawet w KL Auschwitz-Birkenau, bo nawet umierający z głodu ludzie dokonają podziału dostępnych dóbr na zasadzie praw wolnorynkowych !!!

  6. W Polsce nigdy nie wprowadzono żadnego Wolnego Rynku !!! TO wszystko to był i jest GIGANTYCZNY INTERWENCJONIZM !!!
 • @Ultima Thule 18:36:26
  Podziwiam umiejętność Pana w "nicniepiasaniu"
 • @prof.Rivell 18:18:59
  Tacy osobnicy cierpią na specyficzną formę sklerozy, którą opisałem we wcześniejszym poście i te kubły spływają jak po kaczce.
 • @Migorr
  > Świat marzeń Janusza Korwin-Mikkego jest krainą wiecznej
  > sprawiedliwości i szczęśliwości...

  Nie zrozumiał Pan ideologii, którą głosi JKM. Wolny rynek, liberalizm, państwo minimum itd..., nie zapewnia szczęścia, szczęście nie jest jego celem. Państwo minimum to po prostu państwo, które najmniej ludziom przeszkadza - ten utopijny ideał to po prostu wielokroć mniej ograniczeń, szykan czy utrudnień, które stawia obecne państwo i wszystkie inne podobne państwa socjaldemokratyczne. Brak tych ograniczeń wcale nie oznacza szczęścia, to oznacza tylko to, że każdy będzie miał mniej ograniczeń niż teraz, by sobie to szczęście samemu, lub wespół z innymi, zapewnić. Ale dzięki tej wolności każdy będzie mógł też łatwiej się unieszczęśliwić.

  Szczęście jako cel państwa socjaldemokratycznego, to ideologia socjalistyczna, czy komunistyczna: http://gps65.nowyekran.pl/post/63748,szczescie - to jest antagonistyczne w stosunku do ideologii liberalnej. Dlatego to co dziś mamy to utopia, a to co proponuje JKM to normalność.
 • @Cezary Bialik 18:30:56
  > Ostatecznie rozwój Rzeczpospolitej brał się z niemocy ściągania
  > podatków przez słabych królów.

  To zdanie jest nieścisłe, a bez doprecyzowania jest błędne. Prawidłowo powinno być tak: upadek Rzeczpospolitej brał się z niemocy ściągania
  podatków na armię przez słabych królów, a nie z niemocy ściągania podatków na ubezpieczenia społeczne, edukację, służbę zdrowia, przemysł, prasę czy pocztę. Rzeczpospolita upadła z powodu słabej armii, a nie z powodu słabej służby zdrowia, braku ubezpieczeń społecznych czy za małej ilości publicznych szkół finansowanych z podatków.
 • @Cezary Bialik 18:33:53
  Nie no powołuje się Pan na jakieś mityczne, nic nie znaczące PKB, co to w ogóle ma znaczyć, to znaczy tylko tyle, że zrabowano Polakom 1.5 biliona złotych i wyliczył Pan sobie od tego 3% czyli 45 miliardów. To jest chore, zabiera Pan głos w sprawach o których nie ma Pan zielonego pojęcia.
  Dochód Państwa wyniósł 1.5 biliona to nie znaczy, że tyle wynosi cały majątek Nas wszystkich.
  Ujmę to inaczej, zarabia Pan 200 tyś rocznie, 3% od tego to 6 tyś. Tylko 6 tyś, stać Pana na wszystko pozostałe, łącznie z prywatnym leczeniem i emeryturą na którą przejdzie Pan kiedy tylko zechce, a nie wtedy kiedy będzie chciał tego rząd.
  Koszty funkcjonowania Państwa są w zasadzie minimalne, 1000 sztuk urzędników + opłaty na armie, policję i sądy, za Pańskie 45 miliardów można swobodnie utrzymać struktury Państwowe i jeszcze zostanie.
  Tyle tyko, że Państwo (czyli rząd) nie ma prawa zaciągać długów, na cokolwiek, itd itp. Nie będę tu cytował wszystkich XIX-wiecznych myślicieli, bo mi się po prostu nie chce. Dochód który wypracowuje prywatna strefa jest (byłby) o wiele wyższy niż owe 1.5 biliona, tyle to my wyrabiamy mordowani dzisiejszymi podatkami, zresztą struktura podatkowa może być różna, ale zawsze musi być prosta. Ja się od płacenia nie uchylam jedynie chcę mieć 100% pewność, że broni mnie silna armia, porządku pilnuje sprawna policja, a sędzia nie knyje za moimi plecami z gangsterem przeciwko mnie.
  Za to płacę i tego wymagam!!!
  Reszta jest mi na plaster potrzebna, cała to pomoc społeczna i tym podobne bzdury. Jak mi urwie rękę lub nogę to umrę, takie jest prawo naturalne i nic tego nie zmieni. A państwową opieką mam w dupie... i nie życzę sobie płacić na to. Być może Panu jest to trudno zrozumieć, ale cóż bez różnic zdań nie ma również postępu, polemika jest jak najbardziej formą próby zrozumienia problemu, to się chwali i za to dziękuję.
 • @GPS 18:54:42
  Interesuje mnie "Wasze"/Twoje zdanie na temat istnienia Państwowych Inspekcji, a w szczególności Sanepidu. Nie chodzi o to, że są biurokratycznymi molochami nie do końca wydolnymi, a o potrzebę ich istnienia i w jakiej formie finansowania?
  Pozdrawiam mimo różnic i liczę na odpowiedź..
 • @nikander 17:15:55
  Na świecie są dwa ustroje ekonomiczne
  1.Socjalistyczny -utopijny
  2.Kapitalistyczny-realnie sprawdzony .

  Mieszali te ustroje naziści,faszyści i dzisiejsi władcy Polski i Europy. Widzimy zadłużanie ,rozrost biurokracji,inwigilacja czyli prosta droga do faszyzmu.

  Kto tego nie widzi to ślepy albo głupi zwany pożytecznym idiotą ,których tu na NE niestety nie brakuje.
  Dlatego trzeba ich tępić .Polska może się odrodzić tylko jako wolnorynkowa tzn.kapitalistyczna.Inwigilacje zawsze można ograniczyć dobrym prawem,np.właścicielem ziemi w Polsce może być tylko obywatel Polski.
  Pozrawiam
 • @wk..ny 19:09:13
  jaki problem ogłaszać przetargi na realizację zadań SANEPIDu ?
 • @rip LunarBird CLH 17:13:33
  powiedz to ultima thule , bo jest on jednym z tych którzy mają kłopoty z życiem w społeczności. Sądzę, że może byc trochę osobnikiem o skłonnościach psychopatycznych, albowiem z reguły tacy ludzie mają kłopoty ze zwykłą wrażliwością ludzką.
  Najlepszą radę w tym zakresie dał chyba Prof. A. Łobaczewski postulując by wszystkie osoby aspirujące do stanowisk publicznych były badane na skłonności psychopatyczne, gdyż tylko w ten sposób uniknie się patologi w działaniu Państwa. Reszta to sprawa wtórna.
  Wszyscy korwinowcy sądzą i powtarzają za swym guru jak mantrę, że całkowicie wolny rynek wyreguluje wszystko. Oni chyba nigdy nie działali na własny rachunek. Z wiekim kapitałem nigdy nikt nie wygra, szczególnie na wolnym rynku i nikt nie zabezpieczy nas przed ich zmowami. Kto tego nie rozumie to zwykły kiep.
 • @wk..ny 19:09:13
  a po co w ogóle takie cós, jak Sanepid.
  Wystarczy prawo cywilne, i już.
  Jak wyprodukujesz chlebek którym potrujesz ludzi to trafisz do "pierdla", jak zrobiłeś to umyślnie (celowo) to dostaniesz karę śmierci, jak nieumyślnie to będziesz musiał zadość uczynić poszkodowanym, czyli Ty i Twoja rodzina - bliższa i dalsza oraz wszyscy krewni powiązani z firmą będziecie spłacać zobowiązania do usranej śmierci, dlatego nie opłaca się truć ludzi i każdy producent dba o to by jego produkt był jakość najwyższej.
  Dlatego kontrola nie jest potrzebna, skontrolują cię konkurenci, oj skontrolują...
  a pomysł przetargu na usługi o którym Ultima powyżej wydaje mi się taki sobie (pół na pół), trochę trąci korupcją, bo to znowy organy Państwowe będą decydować, kogo, za ile, na jak długo itp...
 • @prof.Rivell 19:09:08
  Ja mam tylko dom prof. jedno pytanie. Czy wolny rynek obroni nas przed potęgą i władzą korporacyjnego kapitału i w jaki sposób , czy obroni mas przed koncentracją kapitału i skutkami z tego wynikającymi.
 • @prof.Rivell 19:09:08
  Samo wojsko i policja to blisko 30 mld.
  http://www.mapawydatkow.pl/wp-content/plugins/downloads-manager/upload/MWP.pdf


  Znaczy się nie spłacamy zaciągniętych zobowiązań

  Ujmę to inaczej zarabiam 24 tyś rocznie i jak zachoruję to sobie mogę kupić zastrzyk z pawulonu.
 • Kapitał a narodowość
  Owszem nic nie stoi na przeszkodzie by państwo było swoistą firmą, która "mnoży zyski obywateli" ale pod warunkiem, że mnożenie tych zysków jest również w interesie tego państwa. Jak funkcjonują firmy państwowe, nieumotywowane, widać na wyciągnięcie ręki. Tutaj faktycznie trochę logiki wdmuchuję monarchia, państwo jest firmą monarchy, on jako prywatny przedsiębiorca wiąże swój interes z interesem firmy tj. państwa. Przypuszczam, że wszyscy to rozumiemy. Kasta polityczna nie ma najmniejszego interesu w tym, żeby dbać o państwo, nawet jeśli ubiega się o reelekcję to można ludźmi zmanipulować (przykład ostatnich wyborów) i wybiorą głupio a poza tym jest to niepewny grunt i lepiej się zawczasu "nachapać" niż potem sobie pluć w brodę, że nie wykorzystało się swoich pięciu minut. W tym kontekście uważam, że państwo jako firma prywatna się nie sprawdzi. Natomiast państwo jako usługobiorca ma szansę i to bardzo dużą. Oczywiście każdy dobry monarcha będzie wiedział, że kupowanie gazu od rosjan i samochodów od niemców nie jest dobrym posunięciem geopolitycznym. Dojrzałe elity polityczne umieją wyartykułować interes narodowy i z pewnością sektory strategiczne zostaną siłą rzeczy w polskich rękach. Nie mniej jednak rzucanie naszego zacofanego cywilizacyjnie państwa do otwartej rywalizacji z krajami zaawansowanymi gospodarczo jest głupotą totalną. Inspirując się Wojciechem Cejrowskim uważam, że Polska powinna obrosnąć tłuszczykiem kapitalizmu a dopiero potem rzucić się do ekonomicznej walki jak równy z równym.
 • @Ultima Thule 19:14:58
  no właśnie te przetargi to problem.. jeśli dobrze rozumiem, chciałbyś aby zadania Sanepidu przejęły prywatne firmy oczywiście ze sobą konkurujące. Przy takim rozwiązaniu potrzebni są urzędnicy prowadzący te przetargi i kontrolujący te firmy. Nie widzę tu zmniejszenia ilości biurokratów, a do tego większy chaos, który na pewno nie wyjdzie konsumentom na zdrowie. Ponadto wydawało mi się, że dla Was istnienie takich inspekcji jest zamachem na wolność, że przedsiębiorcy nikt nie powinien kontrolować, że nie trzymanie standardów wyeliminuje takiego przedsiębiorcę poprzez wolny wybór konsumentów. Kłóci mi się to także z ideą minarchizmu JKM gdzie nie zauważyłem postulatów, aby Państwo miało ingerować w takie sprawy jakimi zajmuje się Sanepid. Pytałem Was, ale mam świadomość, że Wy także różnicie się w szczegółach między sobą, macie wspólne hasła przewodnie, ale przy konkretach jest różnie.
 • @wk..ny 19:37:14
  w niczym się nie różnimy ...

  Jeżeli ma istnieć SANEPID, to się robi przetarg ...

  Jeżeli SANEPID-u ma nie być, to wtedy rynek sam ureguluje sytuację (poprzez sprawy sądowe).

  Poza tym restauracje same wprowadzą systemy jakości choćby po to, aby zapewnić klientów, że stosują standardy jakościowe ...
 • @zadziwiony 19:26:03
  Jacy korwinowcy, jako góru, ludziu skromnej wiary powtarzam Ci, że owe prawdy objawione opisał tak temu kila na zad niejaki Adaś Smith, powtórzył i rozwinął noblista Ludwiś von Mises, a jak mantrę powtarzał po miszczu swoim Frycek von Hayek (również noblista).
  O takich ludzikach jak Fredzio Bastiat, czy inni to Waszmość "zadziwiony" nawet nie usłyszał, toś Waść właśnie usłyszał i proszę wiedzę tą uzupełnić i nikogo od guru nie wyzywać.
  O istnieniu, albo o braku możliwości istnienia karteli i monopoli i zmów poczytasz sobie Waszmość u Friedman'a.
  Tu nikt niczego nie wymyśla, to już wszystko zostało opisane, zbadane i przetestowane.
  Wszystko się sprawdziło, wolność to wolność, jedynie człowiek o mentalności niewolniczej, o psychice skundlonego i zaszczutego zwierzaka może, i jest często w stanie, poświęcić swoje prawo do wolności w zamian za miskę podłej strawy i parę talenów.
  Nic Pana nie nauczyły nauki chrześcijańskie, na rekolekcje Pan nie chodził, przypowieści biblijnych Pan nie zna?
  Jesus ludzie ogarnijcie się, nie kompromitujcie się, TVN to nie skarbnica wiedzy to propaganda!!!!!!!!!
 • @Ultima Thule 19:14:58
  "jaki problem ogłaszać przetargi na realizację zadań SANEPIDu ?"


  http://forsal.pl/artykuly/664987,pieniadze_definiuja_naukowa_prawde.html
  Płacę wymagam
 • @zadziwiony 19:34:25
  Korporacje na Wolnym Rynku nie są w stanie się utrzymać dłużej, niż 10-20 lat ...

  Osobiście nie znam ANI JEDNEJ korporacji w historii świata, która przetrwała by dłużej, niż 30-40 lat.
  A przy w pełni działającym rynku praktycznie sens istnienia korporacji byłby całkowicie podważony ...

  Korporacje są rozkradane przez:
  - prawników (swoich i obcych)
  - zarządy
  - pracowników (zwłaszcza będących blisko tajemnic technologicznych, rynkowych i prawnych)
  - związki zawodowe
  - innych interesariuszy

  Jedynie silna symbioza państwa z korporacjami, interwencjonizm i rozwinięty SGR-yzm dają korporacjom możliwość istnienia i okradania społeczeństw ...
 • @wk..ny 19:37:14
  Twierdzisz jak jest sanepid, to może on coś robi dla dobra konsumenta czy
  może czeka na łapówkę,albo olewa.A TE WSZYSTKIE, KONTROLE PAŃSTWOWE, TO KTO MA KONTROLOWAĆ ,NASTĘPNA KONTROLA ITD.AŻ BRAKNIE KASY NA ŁAPÓWKI.A KONSUMENT ZACZNIE GOTOWAĆ SAM BEZ SANEPIDU I NA PEWNO UMRZE.

  Pozdrawiam
 • @rip LunarBird CLH 19:44:21
  Ciekawi mnie w jakiej branży jest ta firma i ile dotacji bierze.

  Pozdrawiam
 • @wk..ny 19:09:13
  Wszelkie instytucje kontrolne czy certyfikacyjne mogą śmiało być prywatne i mogą ze sobą konkurować. Nie tylko mogą, ale powinny. Różne organizacje konsumenckie wydające prywatne certyfikaty jak najbardziej sobie radzą na wolnym rynku. Nie ma żadnych przeszkód, by było kilkanaście sanepidów i by każda restauracja czy bar reklamowała się, że ma (oczywiście płatny) certyfikat, jednego, dwóch czy wszystkich tych sanepidów. A ludzie chętniej korzystaliby z baru, który ma certyfikat firmy, której ufają i dlatego więcej by za to płacili, albo ryzykowaliby korzystając z barów bez certyfikatu, tak jak dziś ryzykują wyjadając ze śmietników.

  Dotyczy to tak samo wszelkich licencji - prawo jazdy, paten żeglarski czy licencja pilota to też mogą, i często są, dokumenty wydawane przez firmy, kluby czy organizacje prywatne.

  Ludzie będą woleć żywić się w barze certyfikowanym przez dobrą organizację konsumencką i jechać autobusem, którego kierowca ma prawo jazdy wydane przez renomowaną firmę. To oczywiście będzie trochę więcej kosztować (bo firma za certyfikat zapłaci), ale niekoniecznie końcowego użytkownika, bo te firmy z certyfikatami i licencjonowanymi pracownikami będą płacić mniejsze ubezpieczenia.

  Ale oczywiście bary nieubezpieczone i niecertyfikowane będą legalne i ludzie będą mogli się w nich żywić i to będzie najtańsze - dokładnie tak jak dziś się mogą żywić u nieubezpieczonej ciotki, do której mają osobiste zaufanie i to jest tańsze niż jakikolwiek bar. Ale gdy nas ciotka otruje, to będzie za to odpowiadać karnie lub cywilnie - i tak samo każdy inny niecertyfikowany i nieubezpieczony bar.

  Obecny system certyfikowania i licencjonowania poprzez państwowe monopole nie jest ani lepszy, ani tańszy - a co najważniejsze wielokroć mniej odporny na korupcję.

  Taka konkurencja nawet w Polsce jest możliwa i działa w praktyce - np. tak się dzieje z certyfikacją rolnictwa ekologicznego - jest wiele prywatnych firm, które ze sobą konkurują, które wydają płatne certyfikaty rolnikom mającym gospodarstwa ekologiczne.

  A nawet jeśli ktoś uzna, że w sprawach jakości żywności można ufać tylko politykom, to nie ma żadnych przeszkód, by politycy polecali za opłatą firmy konsumenckie, którym ufają, albo wręcz nimi zarządzali - a takich firm, nawet państwowych, mogłoby być wiele.

  Dziś sanepidem pośrednio zarządza polityk wygranej partii. Nie ma żadnych przeszkód, by było tyle sanepidów ile partii i każdym z nich zarządzał prezes danej partii, czy ktoś przez niego mianowany. Wtedy zwolennicy PiS-u jedliby tylko w barach certyfikowanych przez pisowski sanepid, a zwolennicy PO w barach certyfikowanych przez peowski sanepid, a zwolennicy koalicji PO-PiS jedliby we wszystkich tych barach - nawet taka państwowa konkurencja byłaby tańsza i lepsza niż obecny monopol wymuszony prawem.
 • @zadziwiony 19:34:25
  Wolny rynek rzecz jasna obroni nas przed korporacjami i już tłumaczę dlaczego. Obecny korporacyjny socjalizm to nic innego jak banda niegdyś kapitalistów, którzy korumpują socjalistyczne rządy by te lobbowały na ich korzyść. Przykłady : kwotowanie produkcji, wycofanie z produkcji niektórych modeli żarówek żarowych, wyeliminowanie drobnych producentów jajek kurzych etc... Koncesjonowanie gospodarki to narzędzia w rękach korporacji, prawo do wprowadzania koncesji uzurpują sobie politycy o nacechowaniu socjalistycznym, interwencjonistycznym. Jest wolny rynek nie ma interwencjonizmu, lobbowani i tego typu g***. Wielu ludzi myli dla przykładu działalność banków centalnych z wolnym rynkiem i kapitalizmem. BŁĄD! Cechą wolnego rynku jest to że zyski i straty są prywatne, natomiast na linii bank centralny Rząd III RP, zyski są prywatyzowane a straty czyli oprocentowanie, spadają na podatników.
 • @Ultima Thule 19:46:27
  Jedna z nieistniejących korporacji.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Monsanto
 • @wk..ny 19:37:14
  > Ponadto wydawało mi się, że dla Was istnienie takich inspekcji
  > jest zamachem na wolność, że przedsiębiorcy nikt nie powinien
  > kontrolować, że nie trzymanie standardów wyeliminuje takiego
  > przedsiębiorcę poprzez wolny wybór konsumentów.

  Ależ prywatne kontrole prywatnych firm są nagminne na wolnym rynku i nie jest to żaden zamach na wolność! Większość prywatnych firm zleca innym niezależnym prywatnym firmom płatny audyt swoich procedur działania! Wiele prywatnych firm chce i kupuje różne certyfikaty jakości, które wymagają skrupulatne zbadanie tych firm, ich dokumentów, procedur, siedzib itd... To się już dzieje, tego nie trzeba wymyślać. Wolnościowcy to w pełni akceptują. Problemem nie jest to, że są kontrole, czy organizacje kontrolujące - problemem jest państwowy monopol i przymus kontroli!
 • @zadziwiony 19:34:25
  Tak obroni, konkurencja to bardzo potężne narzędzie, zawsze można produkować taniej, lepiej, szybciej ... ot koszty produkcji ... dlatego kartele mające duże koszty utrzymania (wiadomo kupa księgowych, dyrektorów i innych krwiopijców), korporacje żyją głównie poprzez blokowanie rozwoju np. patentami, przedłużanymi w nieskończoność, jak to pokonać (obejść) vide Chinole, mają wszystko w dupie i kopiują na potęgę, ale już niedługo, za chwilę sami zaczną produkować z własnego pomyślunku, a wtedy zachód może tylko głośno zapłakać, chyba że im walną bombkę, na japiszonów już raz zrzucili, a o ludobójstwo oskarża się tylko Niemców (to tak na marginesie).
  Brak Internacjonalizmu Państwowego i wolna, niczym nie skrępowana gra gospodarcza niweczy zawsze próby powstawania monopoli, oczywiście one powstają, ale ich żywot jest na ogół krótki, zawsze ktoś modetnie im skrzydła - przykład Microsoft i jego dzieło Windoza, a tu nagle taki Linux, za friko i 100 odmianach (dystrybucjach), dziś już żaden liczący się producent nie poważy się wypuścić na rynek drukarki czy co tam chcesz bez sterowników na Linux'a, i domination zamienia się w ostrą konkurencję, mówi nam to częstotliwość pojawiania się nowych winozów na rynku, im bardziej dostają w kość tym częściej coś nowego produkują, a konkurencja nie śpi - :).
  Inny kartel "bankowy" ten jest naprawdę groźny, ale już w 2008 dostali w dupsko i co, ano ukochane Państwo podało pomocną dłoń, gdyby nie to - kilka sporych firm poszło by na dno pociągając za sobą swoich akcjonariuszy, czy stracił być na tym, nie po 100 kroć nie, ich miejsce zajęły by inne firmy oferujące ten sam produkt ale zapewne nieco taniej, ba zamiast 1 dużej było by ich kilkadziesiąt.
  Koncentracja kapitału to zależy co przez to rozumieć, zależy od skali, konkurencja w zasadzie załatwia wszystko, a w przypadku monopoli jak się wali to wszyscy idą na dno,a ty nie chciałbyś jednak udupić swojej fabryki, więc raczej stworzysz kontr-monopol, sam lub z kolegami, a to już konkurencja i wszystko wraca do normy.
 • @Cezary Bialik 20:01:14
  co ma Monsanto wspólnego z Wolnym Rynkiem ???
 • @GPS 20:01:30
  Może ktoś się łaskawie odniesie do tych procedr.
  http://forsal.pl/artykuly/664987,pieniadze_definiuja_naukowa_prawde.html
 • @liberalkonserwatywny 19:13:45
  A guzik prawda. Odkąd skończyła sie gospodarka autarkiczna istnieje jeden system gospodarczy. Jest to gospodarka kapitalistyczna!!!!!. Zawsze bowiem potrzebny jest kapitał. Czasem tylko państwo wchodziło w skórę kapitalisty. System gospodarczy to odpowiedź na pytanie kto jest tym promowanym kapitalistą. Są wiec kapitalizmy: oligarchiczny, państwowy i obywatelski (ludowy). Jasne?
 • @Ultima Thule 20:04:21
  Dlaczego spodziewałem się innej odpowiedzi?
  Czas spać
 • @Cezary Bialik 20:04:54
  Nauka żyje z podatków. Instytuty naukowe są państwowe, a nawet jak są prywatne, to żyją z państwowych grantów. Nie ma się więc co dziwić, że są skorumpowane.
 • @Migorr
  > robienie z Polski jedynego kraju w pełni liberalnego gospodarczo
  > jest niebezpieczne.

  Jest tylko jedno jedyne niebezpieczeństwo z tym związane. Opisałem to tu: http://gps65.salon24.pl/458522,wydatki-militarne

  Cła są zawsze szkodliwe - to zawsze strata, to kolosalne koszty. Cła psują biznes, wielokroć podrażają wszelką produkcję. Ale państwo stosuje ten mechanizm w ramach polityki międzynarodowej - cła są zazwyczaj wymierzone w jakieś inne państwo postrzegane jako wrogie. Chodzi o to, żeby temu innemu państwu bardziej zaszkodzić niż sobie. Sami na cle stracimy, ale tamci stracą jeszcze bardziej i szybciej zbankrutują niż my - o to chodzi w cłach. To są duże straty dla wszystkich obywateli. Te straty całej gospodarki to są koszty militarne.
 • @Cezary Bialik 20:01:14
  Fakt, ale wystarczy, aby Polska zaczęła sprzedawać ziarno siewne naturalne i to taniej, np. w porozumieniu z francuskimi rolnikami, i chuj w bombki strzelił z tym całym Monsanto, póki przekupują polityków gra muzyczka, ale jak np. taka znienawidzona UE zrobiła by 1 rzecz np. obaliła patent tzn. wszystkie kraje UE uznałyby, iż ten patent można złamać (chinole i tak mają pateny w dupie i produkują co chcą) to taki Monsanto może się procesować z UE, ba nawet z całym światem i będzie to trwało tak długo na ile im wystarczy kasy.
  Ale poważnie, ktoś w końcu wymyśli coś czego Ci z Monsanto kupić już nie będą mogli, a wtedy bańka pęka.
 • Korwin
  Widać jak na dłoni, że JKM odwalił kawał porządnej roboty. Mimo iż nie jest medialny, może nawet celowo, to talent dydaktyczny ma ogromny. Przypuszczam, że jak prawda będzie bardziej ceniona niż obecnie, to Korwin doczeka się swojego pomniku - gdzieś, kiedyś.
 • @GPS 19:49:53
  Jak konsument ma połapać się w tym, która instytucja kontrolna ma renomę, a która za łapówki wydaje certyfikat?
  te firmy certyfikujące będą między sobą konkurować marketingiem, a nie jakością usług.
  Dam Ci przykład: Jest producent wody, ma laur konsumenta 2008 i pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka (przed chwilą sprawdziłem, miał wcześniej pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka). Ludzie to kupują ze względu na cenę i "renomę", a prawda jest taka, że to woda o jakości najtańszej marketowej (ilość Chloru i Fluoru) w cenie 2x wyższej i dziecku bym tego nigdy nie podał (ranówa w ielu miastach ma lepsze parametry)
  Sprzedaż w restauracji starego mięsa może konsumentowi zaszkodzić i można winnego restauratora ciągać po sądach, ale i tak sprawa będzie trudna do udowodnienia , ale już podtruwanie konsumenta poprzez chemię w mięsie dodawaną przez producenta jest nie do udowodnienia, jeśli instytucja państwowa nie zrobi nalotu na fabrykę - prywatna firma certyfikująca nie może mieć takich uprawnień.
  Widzę, że jeden problem, a Waszych teorii tyle co Was czyli 3: brak kontroli, kontrola przez prywatne firmy wyłonione w publicznych przetargach, dobrowolna kontrola poprzez wybrane prywatne firmy..
  Problemem dla mnie jest możliwy brak jakiejkolwiek kontroli nad tym co zjem, w jakich to zostało przygotowanych warunkach, jakich przechowywanych. Sanepid jaki jest wiemy, ale mam do niego zaufanie większe niż do prywatnych firm certyfikujących, a ponadto dzięki świadomości, że kontrolą obejmują wszystkie firmy, a nie chętne na certyfikat. Świat idzie w kierunku, że zysk jest najważniejszy, już dobre jedzenie jest poza zasięgiem większości obywateli, a to "normalne" wciąż degraduje się. Tak na koniec, czy wiesz, że jedna woda reklamowała się, że nie zawiera bodajże chloru i jest zdrowa i za to zapłacili ogromną karę, że ich reklama sugeruje, że inne wody nie są zdrowe?
 • @Hajabuza 20:30:46
  ja proponuję usypać JKM-owi kopiec - to taka krakowska tradycja.

  W Krakowie są jeszcze dwa miejsca na kopce - w sam raz jeden dla mnie, a drugi dla JKM ...
 • @wk..ny 20:33:18
  a jak konsument ma się połapać w tym, która marka samochodów jest dobra ?
 • @GPS 20:01:30
  Przymus kontroli musi być! Do tego zaostrzone standardy. Ja jako obywatel wymagam aby Państwo zadbało abym mógł bez namysłu kupić dobre zdrowe produkty. Jest w tej chwili tak, że będąc na zakupach tracę czas na czytanie etykiet produktowych aby nie kupić mięsa, w którym jest 10% mięsa. To się dzieje teraz (może z tymi 10% przesadziłem trochę ale jest i tak źle). Brak kontroli będzie powiększał obecną patologię w imię kapitalistycznego maksymalizowania zysków,i tego obawiam się.
 • @wk..ny 20:46:21
  za komuny miałeś TOTALNĄ KONTROLĘ nad żywnością ... i co z tego ?
 • @Ultima Thule 20:35:27
  samochód to nie zdrowie/żywność to po pierwsze.. jest w tej chwili zmowa wszystkich, nie produkują trwałych dobrych aut, bo to się nie opłaca!!! Mercedes ostanie trwałe auto produkował w latach 80 (W123Beczka) i prawie zbankrutował bo nie odwiedzało serwisu. Teraz produkty, a zwłaszcza samochody po utracie gwarancji psują się, podobnie wiele innych towarów. Nie opłaca się produkować trwałych rzeczy, trzeba zmieniać telefon co 2 lata, lodówkę co 5, a samochód co 10 najpóźniej.
 • @wk..ny 20:53:54
  widać ludzie wolą auta nietrwałe ...

  Czy chciałbyś chodzić 20 lat w tych samych nie zniszczonych butach ?

  Albo 20 lat w tych samych, posranych majtkach ?

  Tylko dlatego, że są niezniszczone ???

  Ludzie zmieniają auta już po 2 latach, bo pojawiła się nowa wersja najnowszej BMW lub Porsche ...
 • @rip LunarBird CLH 21:02:27
  no właśnie ...

  I tym samym przyznałeś mi rację ...
 • @prof.Rivell 19:41:58
  oj , naczytałeś się profesorku , naczytałeś i niewiele z tego twojego czytania
  wynika. Nie nazwiska tworzą rzeczywistość, a realne zachowania ludzkie i pieniądz. Ludzie to nie równania zero jedynkowe, a zwolennikiem liberalizmu to byłem zanim waść profesorem się zwał, lub nim został. Wyrosłem już z tego i to wcale nie z nieudacznictwa, a dopiero po osiągnięciu sukcesu. Po prostu niektórzy przechodzą na inny poziom świadomości , a inni pozostają lub cofają się do tyłu. Ot i tyle
 • @Ultima Thule 19:46:27
  Powinien wg. Ciebie istnieć urząd antymonopolowy?
 • @zadziwiony 21:34:58
  oczywiście, że nie ...

  Jedyną instytucją potrafiącą naprawdę zmonopolizować gospodarkę jest rząd.

  Gdyby nie interwencjonizm rządowy, to ANI JEDEN producent samochodów w USA i Europie by nie przetrwał lat 80-ych ...
 • w zasadzie
  to dyskusja o wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia. Wciąż te same argumenty, u każdej ze stron, bez możliwości praktycznego ich sprawdzenia. Reasumując - w każdym systemie psychopaci zwyciężą i przekształcą go na swą modłę, w ten sposób , że każdy system im będzie służył. To wynika z ich bezwględności i stosowania metod, na które normalny człowiek nigdy się nie zdecyduje. To takie oczywiste.
 • @Ultima Thule 21:49:34
  widzisz, a ja jestem przekonany, że gdyby Coca i Pepsi w Polsce się umówiły, to w ciągu pół roku byśmy mieli w sklepach tylko te napoje i nikt w żadnej wolnorynkowej gospodarce by im nie fiknął., no chyba, że Ty uruchomił byś nową wytwórnie i z nimi konkurował.
 • Dziękuję za uwagę i zainteresowanie!
  Po raz pierwszy pękła setka w komentarzach. I to w najgorzej ocenionym wpisie:)

  Trochę mi przykro, że pewni wyznawcy JKM przypisują mi choroby psychiczne, choć przecież podkreśliłem, że system wolnorynkowy uważam za najlepszy, jaki wymyślono. Ale i tak nie było najgorzej, bo spodziewałem się czegoś gorszego. W końcu wdepnąłem w czuły punkt.

  I jeszcze raz nadmienię: nie mam monopolu na prawdę, nie jestem alfą i omegą, jestem blogerem-amatorem który czasami się pomyli, czasami coś źle sformułuje, dla niektórych mogę być grafomanem. Ale jednego sobie nie odmówię-piszę szczerze to co myślę.
 • @zadziwiony 22:04:57
  nie tylko ja, ale wszyscy byli technolodzy i szefowie produkcji Coca i Pepsi coli ...
 • @rip LunarBird CLH 22:09:50
  problem w tym, że firmy EU i USA upadałyby nie w wyniku konkurencji wzajemnej, lecz w wyniku importu tanich aut z Azji ...

  i upadłyby ABSOLUTNIE WSZYSTKIE ...
 • @Migorr 22:15:22
  nie przypisują tylko diagnozują ...
 • @rip LunarBird CLH 22:26:59
  ale dla tych chińskich dzieci ta miska ryżu jest czymś NAJLEPSZYM co mogą wybrać, bo przecież gdyby tak nie było, to wybrali by coś lepszego, czyż nie ?

  Jakim prawem chcesz więc tym ludziom odebrać coś najlepszego, co mają w życiu ?
 • @rip LunarBird CLH 22:44:46
  jakoś wątpię czy ty masz mózg ...

  Pomyśl:

  to oni SAMI podjęli decyzję, że jest o dla nich coś najlepszego, bo to ONI wybrali tą, a nie inną pracę !!!

  Więc dlaczego mieliby mieć do mnie pretensje o swoje wybory ?
 • @rip LunarBird CLH 20:04:54
  Takie teksty to na portal Gównoprawda.

  Przychody z biletów nigdy nie pokrywały kosztów działalności MPK. Żeby ukryć nierentowność firmy zrobiono taki myk:

  "Zmieniły się również zasady finansowania przedsiębiorstwa. W związku z tym, że dochody ze sprzedaży biletów trafiają bezpośrednio do budżetu gminy, spółka nie otrzymuje już dofinansowania z Gminy Miejskiej Kraków, które wcześniej pokrywało straty prowadzonej działalności. Źródłem przychodów MPK S.A. stało się wynagrodzenie za wykonaną pracę przewozową na liniach w komunikacji tramwajowej i autobusowej oraz za usługi wspomagające."

  Ale czego się spodziewać po miłośniku japońskich czarodziejek z kreskówek.
 • @rip LunarBird CLH 22:55:40
  odpowiedz mi przygłupie na moje pytanie:

  dlaczego uważasz, że Chińczyk pracujący za miskę ryżu jest poszkodowany ?

  Przecież praca którą wybrał jest NAJLEPSZYM JEGO WYBOREM W DANEJ SYTUACJI !!!

  Jeżeli przestaniemy od Chińczyków kupować produkty bo "pracują za miskę ryżu", to nawet tej miski ryżu nie dostaną i umrą z głodu.

  Czy tego im życzysz ?
 • Korwinizm, czyli rosyjska kroplowka. Agenci sowieccy odbudowuja kult JKM
  Samolot rozbila ruska brzoza. To jest podstawa korwinizmu.
  Reszta w tle tego najwazniejszego, ze gdyby nie ruska kroplowka to JKM byly juz dawno na smietniku historii badz dzialaby w kabarecie (jakichs starszych, niekoniecznie, panow).
 • @zadziwiony 21:34:58
  >Powinien wg. Ciebie istnieć urząd antymonopolowy?

  Co do prawa antymonopolowego, to - moim zdaniem - te kawały dobrze opisują sytuację:

  Trzech sowieckich więźniów porównuje historie o tym, jak trafili za kratki.
  Pierwszy więzień mówi: "Ja przyszedłem do pracy późno i oskarżyli mnie o ograbienie państwa z usług mojej pracy."
  Drugi więzień mówi: "Ja przyszedłem do pracy wcześnie i oskarżyli mnie o wazeliniarstwo".
  Trzeci więzień mówi: "Ja przychodziłem do pracy dokładnie na czas każdego dnia bez przerwy, i oskarżyli mnie o posiadanie zachodniego zegarka."

  Trzech amerykańskich więźniowie więźniów porównuje historie o tym, jak trafili za kratki.
  Pierwszy więzień mówi: "Żądałem cen wyższych, niż moi konkurenci i oskarżyli mnie o spekulację i śrubowanie cen."
  Drugi więzień mówi: "Żądałem cen niższych, niż moi konkurenci i oskarżyli mnie o dumping i nieuczciwą konkurencję."
  Trzeci więzień mówi: "Żądałem takich samych cen, jak moi konkurenci i oskarżyli mnie o zmowę cenową i kartelizację."
 • @Skad my to znamy 23:15:26
  Za fiasko końca świata też odpowiada JKM. Ehhhh...

  Nie otwieraj lodówki bo ci agent wyskoczy.
 • I co wam dają te sanepidy?
  W wędlinach jest praktycznie tyle samo wody, co misęa. Już nie wspominając o ,,ulepszaczach''. Warzywa i owoce, wszystko pełne chemii. Kiedyś lubiłem sobie czasami jabłuszko podjeść, ale po zakupach w hipermarkecie i dwudniowej wysypce w około ust to dziękuję. Nie wiem czy to norma w całej Polsce ale w moich rodzinnych okolicach(Polesie Lubelskie) wszystkie sady są położone przy trasie e30(Moskwa-Cork). Czemu wasz zajebisty sanepid na takie drobnostki nie zwraca uwagi?
 • @nikander 15:28:36
  Zależy kto czego się wstydzi. Od Sekty zaczynali nawet chrześcijanie. Żydzi byli w większości, teraz jest więcej chrześcijan. I tak będzie w XXI wieku. Socjalizm zbankrutuje i wtedy dojdą do władzy ludzie myślący jak Krowin-Mikke.
 • Odpowiedź w pytaniu.
  Autor:
  "Z drugiej jednak strony tak sobie myślę, skoro stare systemy społeczno-gospodarcze były tak dobre, to dlaczego ktoś wpadł na szatański pomysł komunizmu?".
  Ten "ktoś" wciąż rozdaje karty, a w talii już prawie wszystkie są znaczone.
 • @nikander 20:07:49
  Zadziwiasz mnie socjalisto. Znam Twoje możliwości nie od dzisiaj, ale tym razem mnie zadziwiłeś. Naprawdę, tym tekstem:

  @liberalkonserwatywny 19:13:45
  A guzik prawda. Odkąd skończyła sie gospodarka autarkiczna istnieje jeden system gospodarczy. Jest to gospodarka kapitalistyczna!!!!!. Zawsze bowiem potrzebny jest kapitał. Czasem tylko państwo wchodziło w skórę kapitalisty. System gospodarczy to odpowiedź na pytanie kto jest tym promowanym kapitalistą. Są wiec kapitalizmy: oligarchiczny, państwowy i obywatelski (ludowy). Jasne?

  Przyjmij raz na zawsze do Twej bystrej łepetyny, że do powstania lichego kapitalizmu wcale nie trzeba kapitału. Ten kapitalizm to jest tak genialny wynalazek, że w skrajnym przypadku nawet mu nie jest potrzebne paliwo w postaci gotówki.
  Kapitalizm jest wszędzie tam gdzie zaistnieje umowa między dwoma wolnymi podmiotami. Zaznaczam, WOLNYMI! Dla przykładu, jeden hoduje kury drugi szyje spodnie a trzeci naprawia samochody i mogą się tym wymieniać nawzajem. To jest zaczątek kapitalizmu – wolna wymiana towarów i usług. W skrajnej postaci kapitalizm przyparty do muru nie potrzebuje gotówki.

  Potrzebuje uczciwego wykonania zaciągniętych zobowiązań, czyli wykonania umowy.

  Jeśli czegokolwiek potrzeba kapitalizmowi to tylko sprawnego sadownictwa a to tak na wszelki wypadek gdyby krawiec zjadł kurę a nie chciał wydać chłopu spodni. Zrozum to wreszcie i przestań udawać wybitnego ekonomistę. Nie każdy, kto skończył SGPiS zna się na ekonomii.

  A tak nawiasem to po przeczytaniu wszystkich komentarzy zauważam, że zaledwie kilku komentatorów rozumie, o czym jest ten artykuł i o czym mówi od 30 lat pan Janusz Korwin-Mikke. Wylewanie kubłów pomyj na „korwinistę” nic nie da. Facet ma rację a jego oponenci tylko pomyje! Wielka szkoda, bo gdyby proporcje były inne to inaczej by wyglądał nasz piękny Kraj – Polska. Szkoda.

  Szczęść Boże Wszystkim i otrzeźwienia w terminie do Trzech Króli tym najbardziej zapamiętałym życzę
 • @prof.Rivell 18:04:56
  „Jeżeli JKM mówi, że max. podatek jaki byłbyś zobowiązany do odprowadzenia to 3% twoich rocznych dochodów, to ja w to wchodzę, powtarzam 3%, a jak obecnie 86%. Zastanów się nad tym.”  Racja za podstawę wziąłem nic nie znaczący wskaźnik. Powinienem odnieść się do dochodów ludności.
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ubylo-cwierc-miliona-podatnikow-ale-dochody-z-PIT-wyzsze-2641695.html
  Oznacza to dochody brutto na poziomie około 200 mld doliczamy do tego i ZUS inne ubezpieczania daje to 400 kosztów płacowych. Odejmujemy wynagrodzenia nierobów z budżetówki, nauczycieli, lekarzy, policjantów, itp.
  Do opodatkowania zostaje jakieś 300 mld 3% z tego powinno starczyć na policję wojsko rozwiązujemy.
  Oczywiście nie wypłacamy rent i emerytur bo z czego, górnicy mogą uczciwie pracować na przodku do 67 roku życia. Chyba że uda im się odłożyć co akurat im może się udać

  Dzięki likwidacji budżetówki mamy wolne 3mln robotników.
  http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/607975,3_miliony_osob_pracuje_w_budzetowce_a_pozostali_im_tego_zazdroszcza.html
  Przy 5 mln bezrobociu można ustalić cywilizowane chińskie wynagrodzenia
  co dodatkowo skurczy bazę podatkową policji starczy wtedy do patrolowania wokół posterunków.
 • @prof.Rivell 20:20:37
  Ziarno niemodyfikowane nie może być tańsze bo jest mniej wydajne. Ilość chemii i nawozów którą tolerują GMO zamieniło by uprawy naturalne w „spaloną ziemię”.
  Ponadto czemu rządy które wzięły w łapę za korzystne rozwiązania miały by działać wbrew swoim „płacodawcom”
  Jeżeli amerykanie maja ochotę na GMO to na zdrowie lecz niech trzymają się z dala od naszych pól. Jak chcą sprzedawać gotowe wyroby proszę bardzo mają być one jedynie wyraźnie oznaczone. Ostatecznie nie ma u nas zakazu palenia i picia alkoholu każdy może się truć jak lubi.
 • @prof.Rivell 20:03:00
  „zawsze ktoś modetnie im skrzydła - przykład Microsoft i jego dzieło Windoza, a tu nagle taki Linux, za friko i 100 odmianach (dystrybucjach), dziś już żaden liczący się producent nie poważy się wypuścić na rynek drukarki czy co tam chcesz bez sterowników na Linux'a, i domination zamienia się w ostrą konkurencję, mówi nam to częstotliwość pojawiania się nowych winozów na rynku, im bardziej dostają w kość tym częściej coś nowego produkują, a konkurencja nie śpi - :).”

  Rzeczywiście udział Linuksa w rynku powala.
  http://www.komputerswiat.pl/nowosci/programy/2012/22/system-operacyjne-w-maju-komu-uroslo-a-komu-spadlo.aspx

  Proszę wskazać znaczącą firmę która, powstała na przestrzeni ostatnich 20-30 lat i osiągnęła w wymienionych branżach sukces poza lokalnym rynkiem:
  spożywcza
  chemiczna
  farmaceutyczna
  samochodowa
  AGD
  informatyczna
  elektroniczna
 • @Cezary Bialik 07:30:52
  Swoją drogą udział XP w rynku świadczy ,że niektórzy nie odczuwają potrzeby "wymiany butów" co kwartał
 • @panMarek 23:53:55
  No to gratuluję Panu wizji ekonomicznej dla polski według JKM: chłop wykarmi kurę a krawiec za to uszyje mu spodnie i obaj będą uczciwi i wolnorynkowi. A co na tym zarobi Żyd? Co - dopuści do tego?
 • Czy korwinizm jako pojęcie obejmuje również skurwienie się JKM
  jako płatnego autora dla urbanowego NIE?
 • @nikander 20:07:49
  Jeżeli tak mętnie Pan tłumaczysz,to czym się różni wg.Waszmości socjalizm od kapitalizmu?
 • @nikander 08:15:14
  To jest już żyda problem nie nasz!!!!!!!!!!!!!!!

  Pozdrawiam
 • @Cezary Bialik 07:30:52
  problem w tym, że my nie mamy Wolnego Rynku ...
 • @Rusticulus 08:31:43
  Czy teoria Einsteina przestaje być prawdziwa w momencie, gdy Einstein popełni jakieś przestępstwo ???

  Co ma kwestia idei Wolnego Rynku do gazet, dla których pisał JKM ?
 • @Ultima Thule 09:53:15
  Wolnego Rynku nie ma nigdzie ale nie w tym rzecz.

  Chodziło mi o rynek globalny u nas w imię interesów firm globalnych odbywa się co najwyżej przejmowanie i likwidacja konkurencji.
 • @noman 14:43:48
  Prywatyzacji Telekomunikacji nigdy nie było, ponieważ właścicialem jest państwowy telecom. To byl przekręt nad przekręty.
 • @Kula Lis 62 10:34:24
  po prostu Kulczyk nie wstydził się na przyjęciu pochylić przez cały stół i sięgnąć po butelkę z oranżadą ...

  W końcu nie jest głupszy od "baby z Radomia" ...
 • @Cezary Bialik 06:49:20
  Po pierwsze zniesienie większości podatków i regulacji pozapodatkowych skutkuje ogólnym spadkiem cen o ok.połowę więc i na służby mundurowe, gdzie gros wydatków to materiały, potrzeba połowę mniej.

  Po drugie rzesza bezrobotnych ma sobie znaleźć pracę tak czy inaczej na miarę swoich umiejętności. Państwo minimum nie ma nic do tego. Część budżetówki z edukacji i zdrowia znajdzie na pewno dobrą pracę a reszta jakąś na miarę ich umiejętności. Mierni policjanci zasilą szeregi służb ochroniarskich po 6zł/h a beztalencia się przekwalifikują na np. pomocników murarza. Skarbówki znajdą pracę w prywatnych firmach księgowych, które będą powstawać jak grzyby po deszczu wraz z rozwojem gospodarki. Likwidacja budżetówki wytworzy próżnię, którą zapełnią prywatne firmy i w tych firmach znajdą zatrudnienie byli budżetowcy. Reszta leserów biorących naszą kasę a nic nie potrafiących niech się idzie paść. Komu ich żal niech ich sobie weźmie na utrzymanie.
 • @wk..ny 20:46:21
  Tu zrobiłem notkę, w której obszernie cytuję Rothbarda, który wyjaśnia kwestie licencji, standardów bezpieczeństwa i kontroli: http://lubczasopismo.salon24.pl/pogromcymitow/post/475213,pogromcy-mitow-licencje-kontrole-i-standardy-bezpieczenstwa
 • @korwinista 13:16:38
  Zanim cokolwiek się napisze warto czasami spytać wujka Google.

  http://www.policja.pl/palm/pol/1/57625/W_2011_r_wieksze_budzety_policji_PSP_i_BOR.html
 • @korwinista 13:16:38
  5 milionowe bezrobocie jedyne co zwiastuje to zapaść gospodarki kolejne zwolnienia i rozruchy. Murarze nie maja roboty już teraz. Po co mają istnieć firmy księgowe jeżeli będzie jeden 3% podatek.
 • @Cezary Bialik 13:55:29
  A o zmniejszeniu kadr policji to on słyszał?

  "Mierni policjanci zasilą szeregi służb ochroniarskich po 6zł/h a beztalencia się przekwalifikują na np. pomocników murarza."
 • @korwinista 13:16:38
  Gdzieś kiedyś na jakimś lokalnym forum czytałem WY-pociny nawalonego ideami mikiego cymbała oszołoma o znajdywaniu pracy, to tu to tam, większych idiotyzmów nie czytałem.

  "Reszta leserów biorących naszą kasę a nic nie potrafiących niech się idzie paść." - kolego opisuje świat obecny czy świat postkoorvinoski, bo co ci koleś do naszej kasy skoro dajemy przyzwolenie na takie jej wydawanie, oświeć mnie kolego kto będzie zbierał zwłoki ludzi z ulic waszego pięknego świata utopii i kto za to będzie płacił ?
 • @Cezary Bialik 14:02:50
  Roczny budżet płac budżetówki to jest ten kapitał, który jest potrzebny prywatnym przedsiębiorcom do rozbujania gospodarki. Jak widzę skleroza* cię trzyma:
  "Część budżetówki z edukacji i zdrowia znajdzie na pewno dobrą pracę a reszta jakąś na miarę ich umiejętności. Mierni policjanci zasilą szeregi służb ochroniarskich po 6zł/h a beztalencia się przekwalifikują na np. pomocników murarza. Skarbówki znajdą pracę w prywatnych firmach księgowych, które będą powstawać jak grzyby po deszczu wraz z rozwojem gospodarki."

  A po co byli księgowi przed erą podatków dochodowych??? Wyobrażasz sobie prowadzenie firmy bez nadzoru nad kosztami i zyskami, rozliczeniami z kontrahentami, listą płac, zarządzaniem kadrami i dodatkowymi świadczeniami dla pracowników??? Poza tym płacąc podatek procentowy od dochodu NADAL musimy prowadzić ewidencję dochodową! Oczywiście jest to zgniły kompromis z lewactwem, na który absolutnie się nie zgadzam. Docelowo tylko pogłówny.

  Achhhh...buchalter to nie księgowy w twoim pojęciu...

  *skleroza - na NE pomijanie niewygodnych WŁASNYCH cytatów i argumentów w dyskusji. Pomimo obalenia tychże przez innych komentatorów nadal funkcjonują w "logice" sklerotyka i służą dalszemu szkalowaniu zwalczanych idei i komentatorów.
 • @romeq 14:14:32
  Przed likwidacją państwowych restauracji i barów różne cymbały pisały tak:

  "...oświeć mnie kolego kto będzie zbierał zwłoki ludzi z ulic waszego pięknego świata utopii i kto za to będzie płacił ?"

  "Gdzieś kiedyś na jakimś lokalnym forum czytałem WY-pociny nawalonego ideami mikiego cymbała oszołoma o znajdywaniu pracy, to tu to tam, większych idiotyzmów nie czytałem."

  Taaaa...najlepiej przyssać się do stołka na całe życie. Po co komu ambicja rozwoju, zwiększania doświadczenia, podnoszenia kwalifikacji i zarobków. Przykuć łańcuchem do taczek i niech zapierdala.
 • @korwinista 14:23:08
  "A po co byli księgowi przed erą podatków dochodowych?"
  Bo nie było komputerów?
 • @Cezary Bialik 14:31:05
  Bo nie było Bialików.
 • @korwinista 14:08:27
  „A o zmniejszeniu kadr policji to on słyszał?”

  http://wyborcza.biz/biznes/1,100969,11506758,_DGP___Prawie_8_tys__wolnych_etatow_w_Policji___To.html?order=najstarsze&v=1&obxx=11506758

  Więc wygląda że przydało by się parę osób zatrudnić.
  Tym bardziej że tym idealnym budżecie na więziennictwo i sądy kasy nie ma więc sprawiedliwość trzeba wymierzać na miejscu

  http://bip.ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/budzet/download,110,0.html
 • Cytat z agitki dla inteligentnych inaczej
  G. Gilder
  Bogactwo i ubóstwo

  „Dawanie jest ożywczym impulsem i moralnym jądrem kapitalizmu.
  Głównej motywacji kapitalistów nie stanowi pragnienie konsumowania bogactw czy dogadzania swym apetytom; stanowi ją swoboda i moc konsumowania swych przedsiębiorczych idei”

  Pozwala to zrozumieć bzdury tutaj wypisywane
 • @Cezary Bialik 14:42:37
  To, że dziś do pacyfikowania MN brakuje parę tysięcy pałkarzy nie znaczy, że w wolnej Polsce będzie ich potrzeba tyle samo. Skleroza trzyma...
 • @Cezary Bialik 14:53:31
  A całe dzielnice robotnicze na Śląsku czy w Łodzi to wybudowały krasnoludki... Co pozwala zrozumieć Bialikowe bzdury.
 • @Migorr
  Tu wyjaśniam po co my, korwiniści, jesteśmy: http://gps65.nowyekran.pl/post/41310,korwinisci
 • @Cezary Bialik 14:53:31
  I to jest całe clou tego "programu", tylko młodzieży ogłupianej żal.
 • @romeq 15:03:00
  Tak, żal tej młodzieży ogłupionej Bialikowymi bzdurami, która teraz popyla na obcokrajowych saksach. Uciekli z komunistycznego raju tyrać u kapitalistów.
 • @Ultima Thule 09:54:26
  Wolny Rynek - O.K.
  Rzecz w nobilitacji pojęcia korwinizm, gdy JKM okazuje się szubrawcem pracującym dla żydowskich mocodawców. Nawiasem mówiąc pracowałem w Gdańsku przy kampanii prezydenckiej JKM w latach 90-tych, naiwny...
 • @romeq 15:03:00
  Zastanawiam się ilu z tych wolnorynkowców miało okazję pracować dłużej niż kwartał w firmie prywatnej. Może niektórzy mieli nawet szansę roznosić ulotki.
 • @Rusticulus 15:18:33
  http://www.youtube.com/watch?v=Hna_i8zwftc&feature=em-uploademail


  Pozdrawiam
 • @korwinista 15:16:54
  tak wygląda kapitalizm.
  http://forsal.pl/artykuly/665075,jak_socjalna_jest_polska_oto_najnowsze_dane_o_wydatkach_socjalnych_w_ue.html
 • @Cezary Bialik 15:23:07
  To już wiemy dlaczego tak ci się nie podoba prywatny biznes - nie potrafisz u prywatnego przepracować nawet kwartału, LENIU. Założenia własnego biznesu to już nawet nie ma sensu ci proponować. STRACHHHH...

  Czyli pijawka broni paśnika.
 • @korwinista 15:33:50
  Robimy zakład?
  Ja stawiam swój staż u prywaciarzy ty swój wiek. Spróbuj mnie przelicytować
 • @Cezary Bialik 15:36:01
  I tyle go widzieli, bajeranta bez honoru...

  Nigdy nie argumentuję wiekiem więc usuwam moją pierwszą odpowiedź na ten komentarz.
 • @Rusticulus 15:18:33
  ja nie używam pojęcia "korwinizm"

  Jedyne, co mnie z JKM łączy, to wspólnie wyznawane idee ...
  Nie wiem, czy to dużo, czy mało, ale taki jest FAKT ...

  Dziwi mnie takie zwracanie uwagi na sprawy poboczne (kim jest JKM, jak mówi itp.), zamiast na sprawy FUNDAMENTALNE (CO MÓWI) ...
 • @Cezary Bialik 15:36:01
  wy, Bailik, jesteście po prostu GŁUPI ...

  Jakie ma znaczenie wiek ? Albo ktoś mówi MĄDRZE (korwinista, Ultima Thule itp.), albo ktoś PIERDOLI jak potłuczony (bialik, cezary itp.) ...

  Ale co to ma do rzeczy wiek lub staż ?

  Co pomógł starym fizykom kilkudziesięcioletni staż w starciu z młodziutkim Einstenem w 1905 roku ? (AE miał wtedy 26 lat).
 • @Ultima Thule 16:34:46
  Ale widzisz jak pięknie lewactwo reaguje na mój nick :D Czerwone oczy, piana na ustach, wyzwiska jak brakuje argumentów albo zwykła rejterada :D:D:D
 • @Cezary Bialik 15:23:07
  Mam lepszy przykład, w miejscowości w której kiedyś mieszkałem jest fanatyczny wyznawca idealizmu koorvinowego będący na etacie radnego powiatowego, normalnie kino.
 • @korwinista 15:33:50
  Ja na ten przykład ramach tzw. wr walczę z patologiami mikiego od 25 lat w jednoosobowej działalności gospodarczej.
 • @Ultima Thule 16:37:44
  Tak, sprytny był jak to żyd, trochę tu usłyszał, trochę podpier..lił i już coś "własnego" mu wyszło
 • @korwinista 16:19:39
  Nie wiem co usuwałeś honorowy człowieku bo dopiero wróciłem do komputera , ale jawi widac bystry jesteś w ocenie ludzi.
 • @romeq 16:55:19
  Na początku lat 90 w Kamieniu Pomorskim rządził burmistrz o poglądach JKM. Pisano gmina jak z Korwina.Byłem tam w 1992r i Kamień wyglądał tak jak moje miasto nie wygląda nawet dziś .Wniosek przez tą ciemnotę czerwono różową JESTEŚMY OPÓŹNIENI CO NAJMNIEJ O 20 LAT.NIE DYSKUTUJCIE Z NIMI, BO ZNIŻACIE SIĘ DO ICH OPÓŹNIONEGO ROZWOJU.

  Dosiego roku.
 • @Ultima Thule 16:37:44
  „Ale co to ma do rzeczy wiek lub staż ?”
  To że można sobie wyrobić własne poglądy a nie cytować kolorowe broszurki.

  No wy Ultima to Einstennem nie jesteście
 • @Cezary Bialik 14:02:50
  Księgowość nie jest dla urzędu skarbowego, a dla ciebie baranie - żebyś się doliczył ile masz kasy, a ile straciłeś?
 • @prof.Rivell 17:23:11
  Jeżeli nie muszę kombinować jak nie płacić podatków, to do księgowości potrzebny jest zwykły wklepywacz. Resztę załatwi dobrze napisany program.

  „żebyś się doliczył ile masz kasy, a ile straciłeś?”
  Dlaczego główny księgowy z którym współpracowałem przez ostatnie 6 lat mi o tym nie powiedział ?
 • Korwin
  tyle ludzi ci mówi przy każdych wyborach że nie nadajesz się do rządzenia a do ciebie nic nie trafia. Korwin to prowokator i sprawia wrażenie chorego psychicznie.
 • @Cezary Bialik 17:16:25
  Voila (czyta się: włala)

  @Cezary Bialik 15:36:01
  No to start: xx lata

  Teraz ty lecisz ze stażem... tylko majtki podciąg.
  nadużycie link skomentuj usuń
  korwinista 28.12.2012 15:41:28

  Inni widzieli więc nie świruj z domysłami. Z latami u prywaciarzy ciężko ci będzie mnie przebić bo licząc ostrożnie to 22 lata. Jako MWzWM masz małe szanse. A żeby to przebić musiałbyś robić u badylarzy o co cię nie posądzam z racji twoich poglądów na wolny rynek. Jeśli liczyłeś, że jestem głupim gimnazjalistą to sorry ale jesteś głupszy niż wiki. Małpia zręczność w używaniu google nie robi z człowieka Geniusza Tatr.
 • @Cezary Bialik 17:33:55
  Zmień księgowego. Niektórzy nie rozumieją powinności wobec pracodawcy w gospodarce Narodowej. Mnie już w początku lat '90 uczono, że nie należy klienta zbywać byle czym bo pójdzie gdzie indziej, a nawet wskazać konkurencję. Księgowy, który tylko mechanicznie zapisuje faktury nie ma racji bytu w Narodowej gospodarce. Ja również wykonuję funkcje usługowe ale każdemu klientowi doradzam poza zapłatą za wykonaną usługę. Częściowo tracę na tym ale mam za to wierną grupę klientów. Spróbuj to zrozumieć - to się nazywa lojalność. Tak samo jest z pracownikami. Uczciwość skutkuje lojalnością. Z twoich enuncjacji wynika, że te rzeczy są ci obce.
 • @Cezary Bialik 17:33:55
  Przy dwóch milionach firm potrzebnych jest 2 miliony wklepywaczy a przy 10 milionach firm potrzeba 10 albo więcej milionów wklepywaczy. Można wziąć poprawkę, że w części firm wklepuje właściciel. Zajmuje mu to mniej czasu niż dziś. A jak firma dobrze prosperuje z niskimi podatkami to po co właściciel ma sam się tym zajmować??? Narodowy właściciel zatrudni Prawdziwego Polaka do tej pracy za Godziwą Pensję.
 • @Cezary Bialik 17:33:55
  Szlag!!! I znów poleciał po dyspozycje do oficera prowadzącego!
 • @korwinista 21:25:37
  ~Hmmm... a może tańszego żyda? Tańszy żyd = większy zysk...
 • Korwinizm oczywiście nie jest utopią.
  Dla mnie korwinizm to bardzo intelektualnie wyrafinowana wersja satanizmu.
  Nie przypadkiem oni postulują likwidację mało sprawnych dzieci i staruszków. A jakiż z nich może być efekt ekonomiczny? Więc zlikwidować. Wszystko podporządkowane maksymalizacji efektu ekonomicznego z człowieka. I to w dobie zupełnie niezwykłej wydajności osiąganej przez automaty i roboty - rzecz jeszcze sto lat temu nie do pomyślenia. A jednak sto lat temu na to nie wpadli, aby zrobić człowieka nędznym dodatkiem do ekonomicznej efektywności. No może już wtedy niektórzy ideologowie nowych czasów na to wpadli.
 • @vortex 23:50:47
  Korwin po prostu postuluje, żeby zamiast zwracać się do Boga, zwracać się do złotego cielca, nawet jakbyśmy już w tym złocie tonęli i nim rzygali. Wciąż więcej, więcej i więcej, za wszelką cenę, po trupach, nawet zabijać i wciąż się bogacić. I tak ... wprost do piekła.
 • @vortex 00:17:55
  Jaka piękna.... vortexowa UTOPIA.

  Cytat plz z JKMa albo innego korwinisty.PROSZĘ!!!!
 • @vortex 00:17:55
  A tak wogóle to pisowcy zdemaskowali cię jako pismaka z Czerskiej. A kysz...
 • @korwinista 00:34:19
  Tak mnie wciąż demaskują i demaskują, już się dawno przyzwyczaiłem. Już mnie w 80 roku korowcy zdemaskowali, bo kurwa miałem swój własny pogląd i miałem ich w dupie, czego bardzo nie lubili. Afekt był taki, że gdzieś w latach 90tych mówi mi znajomy, że nie ma mnie na liście internowanych. A w żeśmy pod jedną celą siedzieli. Ja to miałem w dupie czy jestem czy nie na tej liście, tak jak mam w dupie twoje głupie uwagi. Ale chyba teraz już jestem na tej liście.
 • @vortex 01:11:23
  Gratuluje dobrego samopoczucia... Tu albo argumentujesz albo nie istniejesz. Jak napiszę, że przeskoczyłem motorówką płot to mi uwierzysz??? Tu liczą się tylko poglądy i ich implikacje a w twoim przypadku poglądy i ich implikacje to ... powrót do Gomólki. Dziękuję, postoję...
 • @korwinista 23:18:46
  Niestety, tylko taka plytka odpowiedz. Widac mialo byc dowcipnie, ale wyszlo tak na miare dzisiejszego JKMa.

  Co do lodowki, o ktorej piszesz, to wlasnie poglady JKM sa z takiej wlasnie ruskiej lodowki. On wie na ile moze podskoczyc, ale nie za wiele. JKM jest bardzo inteligentny, wiec nauczyl sie szybko od swojego ruskiego oficera prowadzacego, czego mu nie wolno i dzis harcuje jak pies na smyczy.
  To juz nie ten Korwin, ktory 20 lat temu mogl mowic o honorze, o odwadze osobistej. Zapomnij o tym. Zszedl na dziady, ruska agentura go zeszmacila. Mozna przesledzic jak z jednej kampanii prezydenckiej na kolejna, skundlal sie coraz bardziej. Kiedys to byl ambitny i odwazny czlowiek, a dzis zrobili z niego zalosna karykature w polskiej polityce. Pamietamy w Sejmie w 1992, za kadencji premiera Jana Olszewskiego. Dzis, gdy wiatr historii wieje, nie rozwija skrzydel bo to juz nie orzel, tylko co najwyzej, na ruskim sznurku, latwiec z wymalowanym ptakiem.
  No, ale tacy samobojstwa nie popelniaja. I jeszcze sa tu i owdzie sponsorowani.
  A Ty "Korwinisto" jesli jestes na ruskim chlebie, to serdecznie wspolczuje.
  Sczastliwoj Nowoj God 2013!
 • @korwinista 22:26:00
  Mam nowe instrukcje.


  xx=10? Może powinieneś iść pograć w FIFA

  No cóż 20 lat stażu nie przebiję jak widać w niektórych przypadkach korwinizm to jednostka chorobowa która nie przechodzi z wiekiem. JKM nie może być studium przypadku bo ma płacone za to że jest pajacem

  „Małpia zręczność w używaniu google nie robi z człowieka Geniusza Tatr”
  Szybkość wyszukiwania nie świadczy o niczym, adekwatność tematów już tak, podobnie jak nieumiejętność merytorycznej odpowiedzi na którykolwiek wpis.
  Przepraszam Monsanto nie jest wynikiem działania gospodarki rynkowej, a naukowcy są skorumpowani bo są skorumpowani.

  „Przy dwóch milionach firm potrzebnych jest 2 miliony wklepywaczy a przy 10 milionach firm potrzeba 10 albo więcej milionów wklepywaczy”

  http://www.fundacjastarter.org.pl/tl_files/informatory/analiza%20rynku%20uslug%20ksiegowych%20online%202012.pdf

  Znajomość faktów nie jest jak widać najmocniejszą stroną wolnorynkowców.
  Ciekawe jak sobie radzą „przedsiębiorcy” z rynków. Jak radzi sobie 2 miliony rolników nawozy,środki ochrony roślin, paliwo, amortyzacja. Potrzebny przynajmniej jeden księgowy na gospodarstwo.

  „Księgowy, który tylko mechanicznie zapisuje faktury nie ma racji bytu w Narodowej gospodarce”
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Księgowy
  Czym się różni dobry księgowy od złego? Tym że ten pierwszy wykaże zysk taki jaki chce właściciel a drugi taki jaki jest. W gospodarce z jednym podatkiem dla większości podmiotów księgowy jako zawód traci rację bytu gdyż traci rację bytu umiejętność „odpowiedniego” zapisywania zdarzeń


  „Uczciwość skutkuje lojalnością”
  Zawsze sądziłem że wynika to z relacji międzyludzkich i g... do tego ma system gospodarczy i struktura własności. Spotkałem w swoim życiu pracodawców do rany przyłóż i skończone kanalie tylko dla tych pierwszych uczciwość miała znaczenie

  „Tu albo argumentujesz albo nie istniejesz”
  BUUUUAAAAHAHAHAHAH
  UUUUHAHAHAHAH
  IIIIIIIIIHAHAHAHAH
  ŁOMATKAO ŁOMATKO
  EEEEEEEEEEEEEHEHEHEHEH
  OOOOOHHOHOHOHOHO

  Dobra przetarłem łzy mogę pisać.
  Mam pewien miernik dobry korwinista to taki który po drugim spalonym wpisie wyzywa adwersarza od idiotów, trzecim wyzywa od agentów, a później to już jak tam w dzienniczku małego Kazia leci.
  Ogólnie im większy cham tym lepszy korwinista, merytoryczność nie ma znaczenia bo i tak większość oponentów daje sobie na luz po kilku wpisach gdzie banał pogania banał bez konkretów.
  Dlaczego ja się w to bawię? Bo śmieszy mnie bezsilność i pustka intelektualna korwinistów.
  Ludzie poradzą sobie dzięki samoorganizacji ze wszystkim.
  To jaki był przez ostatnie X wieków najlepszego z ustrojów, monarchii, wśród pospólstwa poziom medycyny i edukacji?


  Do tej pory korwiniści mówili o 10% podatku to wystarczyło by chociaż na policję, sądy i 50 tys. żołnierzy może nawet moglibyśmy mieć z 10 ambasadorów.
  Mityczny bum gospodarczy dzięki likwidacji funkcji państwa jest jak Yeti, wszyscy o nim niby wiedzą nikt nie widział.
  Rozwój azjatyckich tygrysów to efekt trzech czynników sprecyzowanej polityki państwa promującej inwestycje, taniej (1,5 na rękę) i zdyscyplinowanej siły roboczej, przy 5 mln bezrobotnych da się załatwić, napływu kapitału zewnętrznego.
 • @korwinista 00:31:00
  liberalkonserwatywny 28.12.2012 15:23:12

  Zamieścił link gdzie Korwin wyżej stawia rozwiązania gospodarcze Hitlera niż Unii.
 • @Cezary Bialik 06:52:04
  No i co z tego? Lepsze od rozwiązań gospodarczych Unii i Hitlera były rozwiązania gospodarcze królowej Wiktorii. Tyle że JKM porównuje dwa socjalistyczne podejścia do gospodarki i wskazuje, że za Hitlera było mniej socjalizmu w socjalizmie. Gdyby Hitler stosował dzisiejsze metody gospodarcze nie byłby zdolny prowadzić wojny przez nawet 2 tygodnie. Co widać na przykładzie Unii a w skrajnym przypadku Polski.
 • @Cezary Bialik 06:44:01
  Kalkowanie, że na wolnym rynku będzie tak samo jak dziś bo "w googlach tak pisze" świadczy o poszukiwaniu miodku. Używanie google powinno być pomocą w używaniu rozumu a nie celem samym w sobie. Bezkrytyczne ctrlC-ctrlV świadczy o "bardzo małym rozumku".

  I wreszcie doczekałem się xx=10 hłehłehłehłe

  Nowy dzień - nowe instrukcje...
 • @korwinista 09:24:27
  Muszę się zgłosić do oficera prowadzącego po nowy buck co by być na czasie trendy i dżezy. Na co dzień rozpracowuję starych pryków a oni generalnie posługują się cyframi arabskimi.
  x w tych zamierzchłych czasach zawsze oznaczał niewiadomą. Nie załapałem ale nic dziwnego już dawno zostałem rozszyfrowany jako niekumaty nieuk.

  Masz rację co ja wiem o zabijaniu?
  1,5 roku na państwowej fusze MON czy jakoś tak się nazywali, ale instrukcje przysyłają do dzisiaj.
  19 lat u prywaciarzy, nie liczę tych 5 lat jak mnie ociec z krowami po łąkach ganiali, w tym 15 lat na stanowiskach, jak to się ładnie teraz nazywa funkcyjnych.
  Szczególnie interesujące było ostatnie 6 lat gdzie miałem bezpośredni wgląd w gospodarkę zapasami całej firmy. Cudów jakie można zrobić ze stanem i wartością księgową nie poznakomisz na żadnych studiach.
  Nie powiedzą ci też jak zmienia się nastawienie pracodawcy do pracownika w zależności kto jest górą.
  Jak nagle ludzie którzy pracują po kilka lat na śmiecówkach mogą się nagle w ciągu jednego dnia stać tak cenni że dostają podwyżkę i umowę stałą.
  Nie powiedzą jak pracownika z kilkuletnim stażem Za półgodzinne spóźnienie stawia się przed alternatywą dyscyplinarnego zwolnienia, a później „łagodzi” stanowisko i podpisuje rozwiązanie za porozumieniem stron bez żadnych świadczeń.

  Zgodzę się z jednym nikt nie wie jak wyglądało by państwo w realiach wolnego rynku ale trudno oczekiwać tego do ludzi którzy nie znają nawet aktualnych realiów.


  Złota zasada wszystko do ręki jest częściowo dobra dla tych tu i teraz. Oznacza zakończenie wypłaty wszystkich emerytur i rent circa 180 mld. Dla korwinistów to co prawda nie problem niech stare dziady idą pod kościół żebrać lub kopać rowy ale reszta społeczeństwa mogłaby się poczuć w obowiązku utrzymywać swych rodziców.

  Mogę jeszcze długo tak lać wodę nie podpierając się googlem lub faktami, wygłaszając jedynie moje opinie. Tylko jaką ma to wartość poznawczą
 • @Cezary Bialik 10:58:46
  Powtarzam bo tego nie zauważyliście, albo nie umiecie skomentować.
  Na początku lat 90 w Kamieniu Pomorskim rządził burmistrz o poglądach JKM. Pisano gmina jak z Korwina.Byłem tam w 1992r i Kamień wyglądał tak jak moje miasto nie wygląda nawet dziś .Wniosek przez tą ciemnotę czerwono różową JESTEŚMY OPÓŹNIENI CO NAJMNIEJ O 20 LAT.NIE DYSKUTUJCIE Z NIMI, BO ZNIŻACIE SIĘ DO ICH OPÓŹNIONEGO ROZWOJU.

  Dosiego roku.
 • No proszę, nawet władze Chin dostrzegły, że maksymalizacja efektu ekonimicznego z człowieka to nie wszystko.
  Oczywiście rozwiązują ten problem w sposób oryginalny, właściwy dla swojej kultury. A korwiniści i tak niezłomnie nawijają nam swój makaron na uszy - mamy być jak zwierzęta, jak dzikie bestie bez litości.

  "Chińczyków zmuszono do pokochania krewnych w starszym wieku

  Władze Chin przyjęły ustawę zobowiązującą młodych Chińczyków do częstego odwiedzania krewnych w starszym wieku – poinformowała agencja Xinhua. Pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom czas na takie wizyty – podkreśla Channel News Asia.

  Ustawa nie określa, jakie kary przewidziano dla osób, które się do niej nie zastosują. Ponadto, nie wyjaśniono, jak często Chińczycy powinni odwiedzać swoich krewnych na emeryturze. Jednak, jeśli osobom w starszym wieku zabraknie uwagi, mogą się zwrócić o pomoc do władz lub nawet skierować sprawę do sądu."

  http://polish.ruvr.ru/2012_12_29/Chinczykow-zmuszono-do-pokochania-krewnych-w-starszym-wieku/
 • @liberalkonserwatywny 12:13:25
  Na moje kilka wpisów nikt nie zaripostował. Ale niech będzie.
  Na podstawie niezwykle pełnych informacji spróbuję odpowiedzieć.
  Na początku lat 90 jakiś konkret? Czy ja mam zbierać materiały popierające myśli JKM.

  Ja o tym geniuszu Pomorza znalazłem to.
  http://korwin-mikke.pl/polska/zobacz/burmistrz_z_upr_odmienil_oblicze_miasta_i_gminy/28147
  http://www.old.goniecwolnosci.pl/przyjazny-kapitalizm-wywiad-ze-stefanem-oleszczukiem
  http://tomaszcukiernik.pl/artykuly/artykuly-wolnorynkowe/gmina-minimum/

  I kilka innych takich laurek bez konkretów.

  Tutaj dane o inflacji w latach 90
  http://blog.opiekuninwestora.pl/inflacja/
  50% wzrost dochodów z podatków nazwał bym skromnym

  a tutaj o nowych firmach
  http://www.dnb.com.pl/Upload/7OCS3CV8MR4O5383,4%20mln%20firm_Raport%20Biznesowa%20Aktywność%20Polaków.pdf

  Średnio 150 tyś rocznie więc 750 w rok to nie jakiś specjalny hicior. Oczywiście w przeliczeniu na mieszkańca robi wrażenie w porównaniu do reszty kraju . Pytanie tylko ile z tego to „szczęki” co w tym regionie nie było czymś nadzwyczajnym. Na pewno było dużo monopolowych.
  Powiedzmy sobie prawdę, początek lat to czas łatwych sukcesów dla operatywnych ludzi. Takich pereł jeszcze parę by się znalazło.
 • @Cezary Bialik 17:30:20
  fajne uzupełnienie
  "Przepraszam, czy to oznacza, że likwidacja Domu Kultury, kilku bibliotek (w 90-procentach wypełnionych socrealistycznymi lekturami szkolnymi), przekazanie muzeum prawowitemu właścicielowi, likwidacja żłobków i przedszkoli spowodowała, że nagle mieszkańcy Kamienia schamieli i reprezentują sobą pustynię intelektualną? Jakoś nie zauważyłem, że brak Domu Kultury spowodował jakieś spustoszenia w umysłąch mieszkańców Kamienia"

  http://www.forum.zawadzkie.pl/viewtopic.php?t=639
 • @korwinista 14:23:08
  Jak widzę skleroza* cię trzyma:
  "Część budżetówki z edukacji i zdrowia znajdzie na pewno dobrą pracę a reszta jakąś na miarę ich umiejętności. Mierni policjanci zasilą szeregi służb ochroniarskich po 6zł/h a beztalencia się przekwalifikują na np. pomocników murarza. Skarbówki znajdą pracę w prywatnych firmach księgowych, które będą powstawać jak grzyby po deszczu wraz z rozwojem gospodarki."

  Mam rozumieć ,że to ja napisałem ten "cytat"? Kiedy i gdzie?
 • panowie i panie
  Jestescie tylko oglupieni przez tego cyrkowca.Wolny rynek od czego????Gdzie swiat jest powiazany wszelkimi zaleznosciami.Ale pominawszy ten drobiazg to jak sobie to wyobrazacie?czyzby powrot do niewolnictwa?bo co komu do tego jak zainwestuje wlasne pieniadze,w niewolnika czy maszyne.Liberalizm co pokazuje to chyba kazdy musi czuc juz na wlasnej skorze.Kazdy ustroj ma swoje wypaczenia,komunizm czy faszyzm czy liberalizm bo to ludzie w kazdym systemie sa ostatnim ogniwem i smiem twierdzic ze w kazdym systemie mozna zyc dobrze ale problemy zaczynaja sie kiedy wymiar sprawiedliwosci zaczyna byc skorumpowany lub upolityczniony reszta to frazesy.Politycy robia co chca bo wymiar sprawiedliwosci im na to pozwala a wystarczyloby tylko czytelne prawo dla wszystkich i konsekwentnie je przestrzegac.W USA gospodarka sie jeszcze kreci i ludzie moga zyc w miare na dobrym poziomie ale nad tym wszystkim czuwa wlasnie wymiar sprawiedliwosci a powszechny dostep do broni utrzymuje demokracje przy zyciu bo politycy nie moga zniewolic spoleczenstwa wiedzac ze to moze doprowadzic do wielkiej wojny wewnetrznej.Oni to dosknale rozumieja dlatego tak bardzo przeciwni sa pozbawienia ich prawa do broni choc duzo nieszczesc tez to za soba niesie.Zycie nie wyglada tak jak to opisuje korwin(Ozjasz Goldberg)ale jest bardziej skomplikowane i macie przyklad chocby na tragedi Smolenskiej gdzie wydawaloby sie ze kazdy przyzwoity czlowiek powinien byc za powolaniem komisji miedzynarodowej dla tego sledztwa a jednak znajduja sie kanalie ktore jeszcze naublizaja rodzinom ktore stracily tam swoich bliskich i tylko za to ze domagaja sie uczciwego sledztwa.
 • Przykład prywatnej dobroczynności
  http://wpolityce.pl/artykuly/43637-byla-turystyka-transplantacyjna-i-lobbing-za-pobraniami-szpiku-zagranica-zamiast-w-kraju-druzgocacy-wyrok-dla-fundacji-dkms-polska

  link podwędzony
  Jeżeli tak mają wglądać prywatne przedsiębiorstwa zdrowotne to tanio nie będzie

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031